Yaşar Kemal, Ölüm Yıldönümünde Doğduğu Köyde Anıldı

Yaşar Kemal, Ölüm Yıldönümünde Doğduğu Köyde Anıldı

Edebiyatımızın önemli yazarlarından biri olan ‘Yaşar Kemal’ takma adlı Kemal Sadık Gökçeli ölüm yıldönümü münasebetiyle Osmaniye’nin Gökçedam Köyü’nde tören düzenlenerek anıldı.

Türk edebiyatına sayısız büyük eserler veren Yaşar Kemal’in anma törenleri, Osmaniye Valiliği ile Osmaniye Belediye Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirildi. Sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Yaşar Kemal Parkı içinde yer alan Yaşar Kemal Kültürevi önünde yapılan anma etkinliğine, köyün imam ve hatibi olan Ahmet Has Kuran-ı Kerim okuyarak başlandı. 

 Yaşar Kemal’in en sevdiği çocukluk arkadaşı olan 91 yaşındaki Veli Kılıç yaşadıkları anıları anlattı. Bu kapsamda yan yana olan evleri sayesinde Yaşar Kemal ile sanki bir kardeş gibi beraber büyüdüklerini dile getiren Sarı Şöyle devam etti:

‘Kemal bizim komşumuzdu. Babası vefat ettiği zaman Yaşar henüz dört yaşındaydı. Bir keresinde Yaşar’ın babası kurban keserken Yaşar da ‘Ben de ayaklarından tutayım. Size yardım edeyim baba.’ demişti. Tam kurbanı keserken bir aksilik oldu babasının elindeki bıçak Yaşar’ın sağ gözüne değince Yaşar’ın gözü kör oldu. Biz o olaydan sonra Yaşar’ı hep ‘Kör Kemal’ diye çağırdık. Yaşar okullarda okudu, daha sonra İstanbul’a gitti.

Osmaniye Belediye Başkanı vekili Oğuzhan Saçıkara da Yaşar Kemal’in Osmaniye tarafından evrensel kültüre sunulmuş bir armağan olduğunu söyleyerek şunları ilave etti:

‘Yaşar Kemal Osmaniye doğasının saf ürünüdür. Sanatçımız vasıtasıyla ekonomi, spor ve politika konularında erişemediğimiz en üst uluslararası düzeylere onun sayesinde ulaşmış durumdayız.’

Kemal Sadık Gökçeli

 Osmaniye Valisi Kerem Al  da Çukurova Bölgesi’nin sanatçılar açısından önemli bir diyar olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Yaşar Kemal, kurulu düzenle, toplumsal yapı ile çok barışık olmamış, hep itirazları bulunmuştur. Ancak kendisi ile aynı fikirde olunmasa bile o ülkenin önemli bir değeri olduğunu bilmeniz gerekir. Eserlerinde işlediği İnce Mehmet karakteri ile zulme karşı bir direnç örneği sergilemiştir. Çukurova yöresini Yaşar Kemal kadar güzel anlatan başka bir yazar çıkmamıştır. Yazarımız Çukurova’nın dağını, çiçeğini, böceğini, kurduğunu, kuşunu destansı bir havayla sunmuştur. Onun edebiyat kültürünün özünde, destan geleneği bulunmaktadır. Yaşar Kemal ilk önce bu köylerden ağıt toplayarak işe başlamıştır. O önemli bir ses bayrağı edebiyatçımızdır. Bizler Osmaniyeli, Hemiteli birer vatandaş olarak onun gibi bir değere sahip olduğunuz için gururluyuz. O bizim gurur kaynağımızdır. Bizler de onun için düzenlediğimiz bu törenle onun anılarını yaşatmaya ve gelecek kuşaklara tanıtmaya var gücümüzle devam edeceğiz.
Yapılan konuşmaların ardından Gökçedam İlkokulu öğrencileri Yaşar Kemal’in derlediği ağıtları okudular. Osmaniye Ozanlar Şairler ve Yazarlar Derneği üyeleri de üzerlerine giydikleri siyah ilkokul önlükleri ile andımızı okudular. Sonra da Yaşar Kemal’in çok sevdiği ip atlama, mendil kapmaca, kiriştek çevirme gibi çocuk oyunlarını sergilediler. ‘Osmaniye’nin Dünkü Çocukları’ adı verilen siyah ilkokul önlüklü üyelerin yaptığı gösteri herkesin  beğenisini kazandı.

Yaşar Kemal’i anma töreni resim sergisi, fotoğraf sergisi ve anma etkinliklerinde sonra İnce Mehmet Anıtı’na karanfil bırakılarak sona erdi.

Bir önceki yazımız olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Geleceğin Sporcularını Yetiştiriyor başlıklı makalemizde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Geleceğin sporcu adayları ve Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ