Yaşlı Hasta Bakım Elemanı Kimdir, Görevleri Nelerdir

Yaşlı Hasta Bakım Elemanı Kimdir, Görevleri Nelerdir

Hasta-yaşlı bakımı için her türlü temel sağlık, iletişim, vücut mekaniği alanında bilgi sahibi olan ve alanı hakkında her türlü araç gereçleri kullanma becerisine sahip olan kişilere hasta yaşlı bakım elemanı denir. YÖK’e bağlı 2 yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü bu manada en iyi eğitimi sunan eğitim merkezleridir. Yaşlı bakım elemanının görevleri nelerdir Hasta ya da yaşlının […]

Hasta-yaşlı bakımı için her türlü temel sağlık, iletişim, vücut mekaniği alanında bilgi sahibi olan ve alanı hakkında her türlü araç gereçleri kullanma becerisine sahip olan kişilere hasta yaşlı bakım elemanı denir.

YÖK’e bağlı 2 yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü bu manada en iyi eğitimi sunan eğitim merkezleridir.

Yaşlı bakım elemanının görevleri nelerdir

 • Hasta ya da yaşlının ihtiyaçlarını karşılamak
 • Hasta veya yaşlı için bakım planı hazırlamak
 • Hasta için lazım olan dökümanları doldurmak, uygulamak
 • Her türlü araç gereci kullanabilmek
 • Gerektiğinde temizlik yapmak
 • Yaşlının temel ihtiyacı olan yemek yemesine yardımcı olmak veya yedirmek
 • Yaşlı insanın yaşadığı odanın düzenini sağlamak
 • Sağlık ekipleri tarafından önerilen günlük aktiviteleri yaptırmak
 • Sağlık personeli tarafından tavsiye edilen psikolojik ve bedensel egzersizler yaptırmak
 • Yaşlı kişinin yakın akrabalarının iletişim bilgilerini not etmek
 • İhtiyaç halinde yakınlarıyla iletişime geçmek
 • Kendine verilen her türlü emir ve görevleri zamanında yapmak
 • Yaşlı ya da hastanın bakımevi, huzurevi, doktor ve ailesinin bilgilenmesine yardımcı olmak
 • Bakım yaptığı yaşlının alışkanlığını not etmek
 • Bakmakla yükümlü olduğu yaşlı ya da hasta kişinin sağlık kuruluşlarına gidip gelmesine yardımcı olmak

Yaşlı bakım personeli hangi araç gereçleri kullanır

Temizlik bakım ve araç gereçlerini, tansiyon alet veya cihazlarını şeker ölçme cihazlarını, diğer sağlık ekipmanlarını kullanır. Yaşlı Bakımı Bölümü iş arama kaygısı çekmeyenlere uygundur.

Kimler yaşlı bakım personeli olabilir

 • Hasta yaşlı bakım elemanı olmak için sabırlı, hoşgörülü, anlayışlı, titiz, yardımsever olmak gerekir.
 • Aldığı sorumluluğu harfiyen yerine getiren, kötü durumlar karşısında soğukkanlılığını koruyabilen kişiler olmalıdır.
 • Yaşlı bakım personeli olmak için yaşlı insanların yaşam biçimini tanımalı.
 • İnsana yardım etmek felsefe edinmelidir.
 • Ekip çalışmasına riayet etmeli.
 • Esnek çalışma sistemine uyum sağlayabilmelidir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kına Paketleme İşi

Yaşlı bakım elemanı çalışma koşulları

Yorucu ve sabır gerektiren bir iş yapılacağı bilinmesi gerekir. Daha çok kapalı yerlerde çalışmak zorunda olan hasta ve yaşlı bakım personeli hastanın durumuna göre farklı ortamlara da girebilir. Örneğin dağ evinde, yazlıkta, ormanda görev alanlar bulunabilir.

Yaşlı bakım elemanı olmak için hangi eğitimi almak gerekir

Öncelikle meslek liselerinde hasta ve yaşlı hizmetleri alanına dahil olan “yaşlı bakımı” bölümü okunması gerekir. Ortaokuldan sonra buraya geçiş yapılır. 4 yıl eğitim aldıktan sonra liseden mezuniyet diploması alınır. Mezuniyet diploması alanlar dilerse meslekte ilerleme şansına sahiptir. 2 yıllık önlisans eğitimi veren eğitim kurumu Yaşlı Bakımı Bölümü de son senelerde işsiz kalmmamak ve çok para kazanmak isteyenlerin gözdesi oldu. Meslekte ilerlemek fizyoterapist, psikolog, doktor vb. olabilir.

Yaşlı bakım elemanı iş imkanları

Ülkemiz henüz yaşlı ülkeler arasına girmedi fakat çocuk sayısının giderek artması beraberinde yaşlılık problemini ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde çok fazla ihtiyaç duyulmasa bile geleceğin en popüler meslekleri arasında yer alacaktır. Halihazırda yaşlı bakım elemanı olanlar huzurevlerinde, hastane polikliniklerinde, güçsüzler yurdunda, bakım evlerinde, yaşlı dinlenme yerlerinde iş imkanı yakalayabilmektedir.

En çok da hastaların ya da yaşlıların kendi evinde iş imkânı bulabilmektedirler. Türkiye’de çok fazla rağbet görmeyen bu bölüm Türki Cumhuriyetlerden, Ukrayna, Moldova gibi ucuz iş gücünün bulunduğu devletlerden gelen kalifiye yaşlı bakım elemanı ile karşılanmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temsa ve ASELSAN'dan Yerli ve Elektrikli Otobüs

Ayrıca değişen anlayışlar beraberinde anne-babaya zaman ayıramayan ya da sabredemeyen bireylerin çoğalmasıyla huzurevleri giderek artmaktadır. Devlete ait ya da özel huzur evlerinde yaşlı bakım elemanı ihtiyacı giderek artmaktadır. Engelli bakımı, hasta bakımı evde yaşlı bakımı artan yaşlı bakım elemanı ihtiyacına cevap verememektedir. Bu bağlamda yakın gelecekte istihdam imkanları artacak gibi görünmektedir.

Hasta yaşlı bakım personeli ücretleri

Bu bölümde okuyan öğrenciler eğitim aşamasında staj yaparken para kazanmaya başlar. Mezuniyet sonrasında ise yukarıda saydığımız özellikleri taşıyan hasta yaşlı bakım elemanlarına tatmin edici ücret ödenmektedir. Yaşlı-hasta bakım ücretleri çalışma esasları farklılık göstermektedir. Sürekli bakıcılık ya da geçici çalışma durumları söz konusudur. Yatılı bakıcılık, geçici bakıcılık gibi çeşitleri yaşlı bakım elemanı ücretlerinin farklı kılmaktadır.

Devlete ait kurumlarda çalışıp görevini yerine getirenler Devlet Memurları Kanununun 12. ya da 13. derecesinden göreve başlarlar. Devlet Memurları Kanunu gereğince ücret hakkı elde ederler.

Özel sektörde çalışmak zorunda kalanlar ise hasta ya da yaşlı kişinin yakınları ve kendisinin memnuniyet derecesine göre gelirini katlayacaktır. Bu durum sabır, sebat, ilgi, samimiyet… evdeki çalışmaların sonuçlarına göre değişkenlik gösterecektir. Hasta yaşlı bakım personeli maaşı çalışan kişiyi memnun edecek düzeydedir.

Bu meslekte çalışanlar engelli bakım hizmetleri, yaşlı hasta bakım hizmetlerini de rahatlıkla yerine getirebilmektedir. İşinde sıkılıp yükselmek isteyenler Yükseköğretim Kurumları Sınavına girip ilgili programları tercih ederek ek puan fırsatından faydalanabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bankacılığın En İdeal Hali; ENPARA

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencileri İçin Ek Gelir Fırsatları başlıklı makalemizde Blog yazarlığı yapmak, ders notları satmak ve içerik editörlüğü makale yazarlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?