Yastık Altındaki Altınlar Ekonomiye Can Veriyor

Yastık Altındaki Altınlar Ekonomiye Can Veriyor

Dönem dönem yapılan müdahalelerle yastık altından altın çıkarmak girişimleri olumlu sonuçlar veriyor. Yaklaşık bugüne kadar 80 ton civarında altının ekonomiye kazandırılması girişimlerin başarılı olduğunu göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın altın rezervi de girerek artmaktadır. 500 tonu geçtiği söylenen altın rezervi vatandaşın da ekonomiye verdiği destekle giderek artmaktadır.

Altın rezervinin önemli bir kısmının vatandaşın yaptığı yatırımların yastık altında değil de bankalar aracılığı ile ekonomiye kazandırılması ile elde edildiği vurgulanıyor. Bugüne kadar zaman zaman yapılan yastık altı altınların ekonomiye kazandırılma çabaları ile 3 milyar dolar civarında altının piyasada işlem gördüğü söylenmektedir.

Hazinenin geçtiğimiz yıl yaptığı 4 ton civarındaki altın tahvili ihracı ile bankalardan gelen altınların sisteme dahil edilmesiyle 80 ton civarında altın yastık altından çıkarıldı. 2016 yılında başlatılan hurda altın kabul projesi de olanca hızıyla ekonomiye destek oluyor. Önümüzdeki dönemlerde de aynı düşünce ile hareket edilerek vatandaşın yastık altında sakladığı altınları bankalar aracılığı ile ekonomik yönden değerlendirme planları hayata geçirilecektir.

Yastık altından ne kadar altın çıktı?

Geçtiğimiz dönemlerde Merkez Bankası’nın altınları değerlendirmek amacıyla uygulamaya soktuğu proje kapsamında 2013 yılından beri vatandaşın yastık altındaki altınları önemli ölçüde ekonomiye kazandırıldı. 6 farklı banka ile yürütülen çalışma neticesinde 2013 yılında 10,8 ton, 9 farklı banka ile çalışılarak 2014 yılında 13,6 ton ve geçtiğimiz yıl ise 11 farklı banka ile birlikte hareket edilerek 9,8 ton altın toplandı. Bugüne kadar toplamda 80 ton altın yastık altından çıkarılarak ekonomiye kazandırılmış oldu.
Bu oranın artması için bankaların daha fazla kar payı vermesi gerekiyor. Kamu yetkililerinin altını yastık altından çıkarma projesi aslında vatandaşı bilinçli olmaya yönelik yapılmış önemli bir çalışmadır. Altınları yastık altından çıkarmaya teşvik etmenin ülkemiz ekonomi açısından oldukça etkili bir projedir. Bankaların kar payı oranlarını biraz da artırması neticesinde aslında sadece altının ekonomiye kazandırmayacağı vatandaşın da bankaya ile olan ilgisinin artıp daha çok hesap yapıp bankalarla işbirliği yapacağını dile getiriliyor.


Yastık altından çıkan altın

Ülkemizde son yıllarda 80 ton altının yastık altından çıkarılarak ülke güçlü bir ekonomi yapısına büründü. Altının ekonomiye kazandırılması kapsamında önemli oranda başarılı olunduğu söylendi. Projenin tam olarak başarılı olması için bankaların üzerine büyük görevler düştüğünü kaydedildi. Sisteme dahil olan banka sayısının giderek artmasının da sevindirici. Ancak sisteme dahil olan banka sayısının artmasına rağmen son yıllarda yastık altından çıkartılan altın oranında büyük bir düşüş gözlenmesi kar oranlarının oldukça azalmasına bağlandı.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ