Yat Kaptanlığı Bölümü İş İmkanları Gelir Durumu

Yat Kaptanlığı Bölümü İş İmkanları Gelir Durumu

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde seçilecek meslekler arasında yat kaptanlığı en mantıklısı gibi görünüyor. 2023 hedefleri doğrultusunda amatör denizciler için yapılan yenilikler arasında ticari yat kaptanlığına da öncelik veriliyor. Amatör denizci belgesi olarak kabul edilen yat kaptanlığı meslek sahibi olmak isteyenlere inanılmaz fırsatlar sunuyor. Ülke genelinde hem sivil toplum örgütleri hem üniversiteler bu alandaki […]

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde seçilecek meslekler arasında yat kaptanlığı en mantıklısı gibi görünüyor. 2023 hedefleri doğrultusunda amatör denizciler için yapılan yenilikler arasında ticari yat kaptanlığına da öncelik veriliyor. Amatör denizci belgesi olarak kabul edilen yat kaptanlığı meslek sahibi olmak isteyenlere inanılmaz fırsatlar sunuyor.

Ülke genelinde hem sivil toplum örgütleri hem üniversiteler bu alandaki eksikliğin giderilmesine yönelik çalışmalar yapmaya başladı. Amatör denizci belgesi sadece 24 metreye kadar olan deniz taşıtlarının kullanılmasına yetki vermektedir. Yat kaptanlığı ehliyetine sahip olanlar ticari olarak para kazanmak fırsatı yakalıyor. Yani başkalarına kaptanlık yaparak hem turizmin gelişmesine hem de ulusal ve uluslararası sularda sevk ve idare etme yetkisine sahip oluyor.

Yat kaptanı ne iş yapar

Deniz ulaşım araçlarının uluslararası ve ulusal sularda sevk ve idaresinden sorumlu olan, yetki belgesi bulunan kişilere yat kaptanı denir.

Biraz daha açarak anlatalım. Sorumlu olduğu yata, manevra ya da seyir yaptırarak iskeleye veya marinaya yanaşma veya ayrılmasını sağlayan kişidir. Yatın her türlü sorumluluğu kendisine aittir. Yani taşıdığı yolcuların güvenliğini sağlamak, yeme-içme, ağırlama gibi hizmetlerden sorumlu olmak ve gümrüklerde yolcuların giriş-çıkış işlemlerini yapmakla mükelleftir.

Nasıl yat kaptanı olunur

Lise mezun olan gençlerin TYT puanı yeterli olması durumunda üniversitelerin 2 yıllık yat kaptanlığı bölümünü okuyarak olunur. Kendine verilen yat kaptanlığı yapabilir belgesi ile mavi turlara katılabilir, ticari ve özel yatlarda çalışma hakkı elde eder.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak Elektroniği Teknisyeni-Teknikeri Görevleri Maaşları

Bölüm son yılların en popüler alanlara dahil edilmiştir, çünkü genelde zenginlerin çalıştırdığı yat kaptanları kısa süre içerisinde oldukça fazla gelir elde etme imkânına sahiptir.

Sadece 2 yıl içerisinde elde edilen bu büyük başarı ömür boyunca sürdürülebilir. İşin en güzel taraflarından birisi de rahat, temiz, premium bir meslek sahibi olmasıdır.

Yalnız her şey bununla da sınırlı değil Elbette. Mesleğin zorlukları da olabilir. Okulu bitirdikten sonra Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığına bağlı olan Deniz Ulaştırması tarafından yapılan Yat kaptanı olma sınavında başarılı olmak gerekir.

Bu sınavı geçip belgeyi alanlar yukarıdaki elit göreve aday olurlar.

Ticari yat kaptanlığı

Yat kaptanlığı iş imkanları

Kariyer ve iş imkanı açısından önü açık meslekler arasında yer alan yat kaptanlığı için belli aşamalardan geçilir. Örneğin Ticari Yat kaptanı olmak isteyenler yukarıdaki saydıklarımıza ilaveten uygulamalı ve teorik eğitimlerin ardından 3 ay teknede staj yapmak zorundadır. Eğitiminin ve stajını başarıyla bitirenlere gemi adamları sınavı hakkı tanınır.

Gemi adamı nedir

Gemi adamları sınavında başarı gösterenlere uluslararası ve ulusal sularda sefer yapabilen yatlarda kaptanlık hakkı tanınır. Yani önü açık kariyer fırsatı dolu bir gelecekten bahsediyoruz.

Ticari yat kaptanlığı nasıl yapılır

Yat kaptanlığı ekstrası ticari yat kaptanlığı birinci basamağı başarıyla bitirenler uluslararası sularda rahatça dolaşma hakkı elde edebilecekleri ticari yat kaptanlığı yapmayı düşünebilirler. Fahiş fiyatlar da maaş verilen bu meslek elemanları hem farklı ülkeler yerler görme şansına sahiptir, hem de elit bir ortamda yaşama hakkına sahip olurlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deri Sektörü Can Çekişiyor

Kimler yat kaptanı olmalıdır

Lise eğitimini bitirdikten sonra sağlık kuruluşlarından gemi adamı olabilir, raporu alarak yat eğitimlerine yatkın olan kişiler bu mesleği düşünebilir.

Denizi seven, yüzmeyi bilen, insanlarla iletişimi güçlü olan kişiler yat kaptanlığı için girişimlerde bulunabilirler. Genelde üniversite eğitimi tercih edilen yat kaptanlığı bölümü okunarak hem üniversite ortamında hocalarından hem de sivil toplum kuruluşlarının açtığı kurslar da yat kaptanlığı için girişimler başlatılabilir.

Deniz ticaret odasına bağlı olan denizcilik kursları bu alanda hizmetler vermektedir. Ulaştırma ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yetki alarak geleceğin Yat kaptanı adaylarına yetiştiren denizcilik kuruluşları üniversitelerin bir alternatif olarak düşünülmelidir.

Her zaman söylediğimiz gibi 2 yıllık yat kaptanlığı bölümünü okuyarak basamakları sırasıyla akademik olarak yürümenizi tavsiye ederiz. Hayır zamanım yok, kısa sürede işin okulunda uygulamalı olarak hem özel hem de ticari yat kaptanlığı yapmayı düşünüyorum, diyorsanız kurs alternatifleri de değerlendirilebilir.

Yat kaptanı maaşı ne kadar

Mesleği sizlere anlatırken bütün inceliklerini ve alternatiflerini gözler önüne sermeye çalıştık. İşin en can alıcı noktası da yat kaptanlığı yaparken gelir elde etmek, kazanç noktası herkesin ilgisini çeken bölümdür. Haklı olarak bu soru ilk cevaplanması gereken bölümdür, ancak işin incelikleri, basamakları, eğitim aşaması, alternatifleri anlaşılmadan doğrudan yap kaptanlığı maaşları kısmını öne çekersek balıklama mesleğe giriş yapılması doğru değildir.

Pozitif-negatif, artısı eksisi, alternatifleri mantıklı bir şekilde anlatılmalı ki sonrasında pişman olunmasın. Örneğin uzun süre toplum hayatından uzak kalınacağı düşünülmelidir. Aileden, çocuklardan, insanlardan ayrı kalmak zorunda kalınabilir. Deniz hayatı uzun soluklu olursa bazılarını sıkabilir, bunun gibi olumsuzlukları da enine boyuna düşünmekte fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ziraat Mühendisi İş İmkanları-Maaşı-Görevleri

Konuyla alakalı olarak iki yıllık yat kaptanlığı bölümü mezunu olanlar nerede çalışır, ne iş yapar, ne kadar kazanır, belgeyi nasıl alır anlatmaya çalıştık.

Deniz Tutkusu olanlar için güzel bir alternatif meslek olduğu kanısındayız. Gelir de oldukça iyidir. Yat kaptanlığı maaşı 10 bin lirayı bulacak seviyelere çıkabilir. Çalıştığınız, hizmet verdiğiniz kişi ya da kuruluşların sizlere sunacağı tekliflere göre gelir ortaya çıkar.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?