Yazarlar ve Eserleri Konu Anlatımı

Yazarlar ve Eserleri Konu Anlatımı

Üniversitenin ikinci basamak sınavı olan Lys Edebiyat  bölümünde en çok sorulan sorulardan yazarlar ve eserlerinin eşleşmeleri konusunu ele alacağız. Onun için sizler için hazırlanan konu anlatımını dikkatlice dinlemenizi taktikleri yöntemleri iyice anlamanızı tavsiye ediyoruz.  Yazarlar ve Eserleri İlişkilendirme Şinasi batı edebiyatının etkisinde kalan Tanzimat Edebiyatının önemli temsilcilerinden birisidir. O dönemin ilk gazetesi olan Tercüman-ı Ahval gazetesinde Agah Efendi […]

Üniversitenin ikinci basamak sınavı olan Lys Edebiyat  bölümünde en çok sorulan sorulardan yazarlar ve eserlerinin eşleşmeleri konusunu ele alacağız. Onun için sizler için hazırlanan konu anlatımını dikkatlice dinlemenizi taktikleri yöntemleri iyice anlamanızı tavsiye ediyoruz. 

Yazarlar ve Eserleri İlişkilendirme

Şinasi batı edebiyatının etkisinde kalan Tanzimat Edebiyatının önemli temsilcilerinden birisidir. O dönemin ilk gazetesi olan Tercüman-ı Ahval gazetesinde Agah Efendi ile birlikte çıkartarak çalışmışlardır. ayrıca Şinasi’nin tek başına çıkarmış olduğu gazete Piri- Efkar olduğunu da söylemek gerekir. Şinasi Fransızcadan Türkçeye çeviri yapmış bu çevirinin adı ise Şair Evlenmesi olarak bilinen ilk çeviri eseridir. İlk makale örneği de yine Şinasi yazmış kendi çıkardığı gazetesinde yayınlamıştır.

Tanzimat döneminin diğer önemli sanatçısı Namık Kemal’de vatan şairi olarak bilinmektedir. Ziya Paşa ile birlikte Londra’da Hürriyet gazetesini çıkartarak hece ölçüsü ile denemeler yazmaya çalışmıştır. Vatan ve hürriyet temaları öncelikli konularıdır. İlk edebi roman olan İntibah Namık Kemal tarafından yazılmıştır. Cezmi de Namık Kemal’in önemli tarih romanlarından biridir diğer eseri Vatan Yahut Silistre, Zavallı Çocuk, oyun olarak yazılmıştır. Akif bey Gülnihal, Harzemşah gibi önemli eserleri de mevcuttur.


 Verdiğimiz birkaç örnek şair ve eserleri örnek olarak sizlere sunuldu, devamında oldukça geniş bir şekilde akılda kalıcı bir şekilde anlatılarak sizlere sunmaya çalışılmıştır. TYT Edebiyat sorularını, özellikle yazarlar ve eserleri ile eşleşmeleri ile ilgili çıkan soruları kaçırmamak adına videonun tamamını tekrar tekrar dinlemenizi ve küçük notlar tutmanızı menfaatiniz icabı şiddetle tavsiye ediyoruz. 
Eğer dediklerimi yaparsanız TYT Edebiyat  sınavlarından başarı oranı oldukça yüksek olacak ve tercih ettiğiniz üniversite programlarına yerleşme şansınız artacaktır. Hepinize gönlünüze göre programlara girip okumanızı ve başarılı olmanızı dileyerek iyi çalışmalar diyoruz.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MATEMATİĞİN TEMEL KAVRAMLARI KONU ANLATIMI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?