Yazılım Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar?

Yazılım Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar?

Teknoloji çağında yaşadığımız şu günlerde bütün işlerin bilgisayarlarla, akıllı araç gereçlerle yapıldığı bu dönemde ihtiyaç duyulan en önemli ve en yeni meslek dalı yazılım mühendisliğidir. Elinize alıp, rahatça kullanabileceğiniz her türlü akıllı telefon, bilgisayar, televizyon gibi elektronik cihazların yazılımını tasarlayan, hazırlayan ve daha sonra bunları bir sistem haline getirip uygulayan kişiye yazılım mühendisi denir. Yazılım mühendisleri yazılımı yapılacak […]

Teknoloji çağında yaşadığımız şu günlerde bütün işlerin bilgisayarlarla, akıllı araç gereçlerle yapıldığı bu dönemde ihtiyaç duyulan en önemli ve en yeni meslek dalı yazılım mühendisliğidir. Elinize alıp, rahatça kullanabileceğiniz her türlü akıllı telefon, bilgisayar, televizyon gibi elektronik cihazların yazılımını tasarlayan, hazırlayan ve daha sonra bunları bir sistem haline getirip uygulayan kişiye yazılım mühendisi denir.

Yazılım mühendisleri yazılımı yapılacak herhangi bir tasarım için ihtiyacı olan müşterilerle görüşerek ihtiyaca göre araştırma ve analiz yaparak en uygun tasarımı yapar, gerekli programı yazarak test aşamasına geçirir, yaptığı çalışmaya da yazılım adı verilir. Bu yazılım ihtiyaca cevap veriyorsa test aşamasını başarıyla geçer, sonra bu yazılımın çalışma yönergeleri hazırlanır, kullanıcıların hizmetine sunulur.

YAZILIM MÜHENDİSİ OLMAK İÇİN NE GEREKİYOR

Yazılım mühendisi olmak için matematik ve fen bilimlerini sevmek, ilgi duymak gerekir. Yazılım mühendisi olmak isteyen kişilerin olmazsa olmazı, teknolojiyi yakından takip etmesi, tasarım yeteneğinin fazla olması, yazılım mühendisliği için olmazsa olmazdır. Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden ya da fakültelerinde yazılım mühendisliği bölümü kazanmak için çok çalışmalı, matematik ve fen bilimleri sorularını başarıyla cevaplamanız gerekir.

YAZILIM MÜHENDİSİ MAAŞI

Yazılım mühendisliği daha yeni, yeni gözde meslekler arasına girdiği için, doğal olarak üniversiteler de yeni yazılım mühendisliği bölümleri açma yoluna gitmiştir. Bu sebeple de yazılım mühendisliği bölümünün çok fazla olduğunu söyleyemeyiz. Özel üniversitelerin açtığı bu bölümlerde burslu ya da paralı okuma imkanına da sahipsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uluslararası İlişkiler Uzmanı Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

YAZILIM MÜHENDİSİNİN İŞ BULMA ŞARTLARI

Yazılım mühendisliği iş imkanları oldukça fazladır. Çünkü günümüzde her şeyin elektronik cihazlarla gerçekleştirildiği ortamda bu elektronik cihazların yazılımları yapılması için yazılım mühendislerine hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça fazla ihtiyaç vardır. Bu sebeple yazılım mühendisliği bölümünü bitirenlerin kesinlikle açıkta kalmayacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla da kazanacakları aylık maaş oldukça dolgun olacaktır.

YAZILIM MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Bu ücret elbette yazılım mühendisinin yeteneğine, birikimine, çıkardığı işe göre değişecektir. 3 bin liradan 20 bin liraya kadar aylık maaşla çalışma imkanına sahip olabileceksiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki her meslekte olduğu gibi kendini ispat eden, kendini güncelleyen, çağa ayak uyduran, yenilikçi ve kimsenin yapamadığını tasarlayanlar elbette ulaşılmaz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?