Yemekle İlgili Fıkralar

Yemekle İlgili Fıkralar

Bulgur Pilavı Fıkrası Oyun oynayarak iyice karnı acıkan çocuk güzel şeyler yeme düşüncesiyle sofraya oturur. -Anneciğim yemekte ne var, diye sorar. Annesi ironik bir şekilde cevap verir: -Sayamayacağım kadar çok çocuğum, diye yanıtlar. Çocuğun gözleri parlar: -Merak ettim anneciğim, neymiş bu kadar çok olan yiyeceğimiz? Annesi hafif gülümseyip şu yanıtı verir: -Bulgur pilavı var çocuğum, […]

Bulgur Pilavı Fıkrası

Oyun oynayarak iyice karnı acıkan çocuk güzel şeyler yeme düşüncesiyle sofraya oturur.

-Anneciğim yemekte ne var, diye sorar.

Annesi ironik bir şekilde cevap verir:

-Sayamayacağım kadar çok çocuğum, diye yanıtlar.

Çocuğun gözleri parlar:

-Merak ettim anneciğim, neymiş bu kadar çok olan yiyeceğimiz?

Annesi hafif gülümseyip şu yanıtı verir:

-Bulgur pilavı var çocuğum, tanelerini say say bitmez.

Nasrettin Hoca Ördek Çorbası İçmek İstiyor

Hocanın canı ördek çorbası çeker. Çeşme başında yüzen ördeklerden bir tanesini yakalayıp bir güzel pişirip, çorba yapmayı düşünür. Olanca gücüyle ördeklerin peşinden koşar, ancak hem yaşlılık hem de ördeklerin çizdiği zikzak sonucunda bir türlü amacına ulaşamaz. Dolayısıyla ördekleri yakalayamayan ve yorgun düşen Nasrettin Hoca eline aldığı bir lokma ekmeği çeşmenin oluğundaki suya bana bana yemek zorunda kalır.

Oradan geçen komşusu hocanın bu garip hareketlerini görünce merak edip sorar:

-Hocam hayırdır, ne yapıyorsun?

Nasrettin Hoca sakin bir şekilde şu cevabı yapıştırır:

-Gördüğün gibi ördek çorbası yiyorum.

++++

Cennetten Gelen Yemek

Geçmiş dönemlerde Türk kültüründe cami imamları halkın verdiği nafakalarla geçimini sürdürürdü. Devlet tarafından maaş alan imamlar çok azdı. Hatta mahalleli hocanın yiyecek içeceğini bile sırayla hazırlardı.

İşte öyle bir dönemde Oflu Hoca kabak sebzesinin Cennetten geldiğini anlatan bir konuşma yapar. Mahalleli de hocanın canının kabak yemeği çektiğini düşünür. Kabağın faydalarından ve faziletlerinden bol bol bahseden Oflu Hoca’ya her gün kabak yemeği gelmeye başlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temel'in Yaşamından Kesit Fikralar

Kabak yemekten bıkan Oflu Hoca cemaati toplayıp durumu izah etmek yerine işin kolayına kaçar, hoparlörden ezan okurmuş gibi yaparak şu muzipliği yapar:

“Allahu ekber, Allahu ekber. La ilahe illallah sabah yedik kabak, akşam geldi kabak. Babaktan bezdik artık, la ilahe illallah!

Hocanın ezanla karışık söylediklerini duyan mahalleli toplanarak hocanın yanına giderler:

-Hocam sen değil miydin kabağın ne kadar önemli bir nimet olduğunu anlatan? Biz sana iyilik yapmaya çalışıyoruz. Cennetten gelen yemek yaptık. Sana layık olsun, diye. İnsan Cennet yemeğinden bıkar mı hiç? Biz sana Cennet yemeği getirerek, sen de Cennetten gelen yemek yiyerek bol bol sevap kazanmıyor muyuz?

Oflu Hoca’nın Tepesi atar ve şu açıklamayı yapar:

-Tamam, doğrudur. Cennetten gelen yemek kabaktır, dedik ama fakir fukara için bir yemektir bu. Hacı hoca için bu yemek uygun değildir. Hoca için en güzel yemek kebaptır, baklavadır, hoşaftır!

 

SİZDEN RİCAMIZ!

Sitemizde ziyaretçilerimizin hoşça vakit geçirmeleri düşüncesi ile paylaştığımız fıkraları arkadaşlarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize rahatça anlatabilirsiniz. Çünkü hepinsan.com seviyeli fıkralar paylaşmayı ilke edinmiştir.

Anlattığınız fıkrayı hangi siteden okuduğunuzu da lütfen söylemeyi ihmal etmeyin! Sitemizin adını bütün sevdiklerinize söyleyerek bize de küçük bir iyilik yapmış olursunuz. Seviyeli fıkralar ile sizleri eğlendirmeye devam edeceğiz…

Bir önceki yazımız olan Tavuklu Pratik Keşkek Tarifi başlıklı makalemizde Keşkek yapmanın püf noktaları, Keşkek yemeğinin yanında ne gider ve Tavuklu Keşkek için gerekli malzemeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SİNEMA BİLGİ YARIŞMASI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?