Yeni Medya ve Gazetecilik-İletişim Bölümü Nedir İş İmkanları

Yeni Medya ve Gazetecilik-İletişim Bölümü Nedir İş İmkanları

Özellikle vakıf üniversiteleri tarafından hızlı bir şekilde açılarak öğrenci yetiştirmeyi hedefleyen Yeni Medya bölümü ilgi görmeye başladı. Puanları da küçümsenemeyecek ölçüde yükselmeye başladı. Elbette devlet üniversitelerinde de hem İngilizce hem de Türkçe dilinde eğitim veren kurum mevcut. Ancak ağırlıklı olarak vakıf üniversitelerinde yani paralı okuma durumu söz konusudur. Bölüm birkaç başlık altında genişletmektedir. Örneğin Yeni […]

Özellikle vakıf üniversiteleri tarafından hızlı bir şekilde açılarak öğrenci yetiştirmeyi hedefleyen Yeni Medya bölümü ilgi görmeye başladı. Puanları da küçümsenemeyecek ölçüde yükselmeye başladı. Elbette devlet üniversitelerinde de hem İngilizce hem de Türkçe dilinde eğitim veren kurum mevcut. Ancak ağırlıklı olarak vakıf üniversitelerinde yani paralı okuma durumu söz konusudur.

Bölüm birkaç başlık altında genişletmektedir. Örneğin Yeni medya ve gazetecilik, yeni medya ve iletişim adı altında güncellenerek farklı bölümlerle yoluna devam etmektedir. Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü Atatürk Üniversitesi’nin Açıköğretim Fakültesi tarafından da uzaktan öğretim yöntemi ile okunabilmesi mümkün kılınmıştır.

Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü ne amaçla kurulmuştur

Herkesin malumu olduğu üzere bilişim teknolojileri yüzyıla damga vurmuştur. İnsanoğlu bilgiye anında ulaşıyor. İnternet varımız, yoğumuz durumundadır. Yani elinde evinde interneti olmayan bağlı kalmayan hemen hemen çok az insan vardır. Durum böyle olunca da hem iletişim hem de medya ayağının işlevselleştirilmesi amacıyla farklı düşünceler oluşmuştur .Bu düşüncelerden biriside hem görsel, hem yazılı olarak bütünleştirerek yeni bir medya anlayışı ortaya çıkmıştır. İşte Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü bu karmaşık yapıyı rahat bir şekilde ayağımıza getirip bilgi almanıza olanak tanımaktadır. Hem işlemsel hem yapısal hem de hızlı bir şekilde bilgilerin parmak ucuna ulaşması sağlanmıştır. Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü toplumun gelişmesine katkı sağlayarak profesyonel insanlar yetiştirmeyi hedeflemiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Van Evde Ek İş Veren Firmalar

Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü Mezunları

Bu mesleğe atılmak isteyenler ahlaki değerlere uygun bir şekilde hareket etmelidir. Medya okuryazarı olabilen kaliteli insanlara sahip olmayı hedeflemiştir. Bu bölüme girenler, klasik gazetecilik anlayışını bir kenara bırakarak dijital medyanın insanlara sunduğu fırsatları etkin olarak kullanabilecektir. Ayrıca katılımcı, etkileşimci, dijital içerik üretip yönetebilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Yeni Medya ve Gazetecilik

Yeni medya ve gazetecilik iletişim bölümünü okuyanlar nerelerde çalışır

Yeterli eğitim alarak mezun olan bölüm mezunları başta medya organları olmak üzere internetin medya aracılığıyla sunulduğu tüm sektörlerde çalışma imkanı yakalar. Dijital gazetecilik yani haber siteleri, dijital radyolar, web televizyonlar, özel ve kamu alanında, sosyal medya uzmanı olarak da görev alabilmektedirler. Ayrıca halkla ilişkiler reklam ajansları, haber ajansları ve sosyal medya üzerine hizmet veren firmalarda iş imkanı doğmaktadır.

Sosyal medya danışmanlığı okumak…

İşler eskiden olduğu gibi klasik bir şekilde yürümüyor. Artık bunun yerine farklı kanallarla pazarlama, tanıtım, satış teknikleri uygulanıyor. Dolayısıyla sosyal medyanın inanılmaz bir gücü bulunuyor. Burada sosyal medya danışmanlığı ayrı bir değer olarak duruyor. Gençlerin internet reklamlarında sıkça karşılaştığı sosyal medya uzmanı iş ilanları işte bu bölüm mezunlarının dolduracağı istihdam alanlarından bazılarıdır.

Yeni medya ve gazetecilik iletişim bölümünde hangi dersler verilir

Bu bölüme giriş hakkı kazanan öğrencilere doğal olarak gazetecilik ve medya üzerine dersler okutulur. Bu dersler de bazıları seçmeli bazıları zorunlu olarak okutulmaktadır. İlk yıllarda zorunlu dersler okutulur. eğitim kurumunun kendi içinde farklı plan ve hiyerarşisi bulunur, yani eğitimde küçük farklılıklar olsa da derslerin tamamına yakını medya gazetecilik üzerine verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Yapmak

Yeni medya ve iletişim bölümünün avantajları

Birkaç üniversitede açıldıktan sonra diğerlerine de sıçrayan ve çok tutulan bölümler arasında yer alan bu program disiplinlerarası anlayışla profesyonel medya uzmanlarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Geçmiş yıllarda iletişim fakültelerinde verilmeye çalışılan eğitim biraz güncellenerek hem ders saatleri, hem ders anlayışı hem de tasarım, bilgisayar ve etkileşimli dersler bir araya getirilmiş; öğrencilerin seveceği şekilde okutulması uygun görülmüş.

Yeni medya ve iletişim bölümü

Yeni medya ve iletişim bölümü okuyanlar ne iş yapar

Bölümden mezun olanlar oyun tasarımı, kodlama, etkileşimli bilgisayar kullanımı üzerine kendilerini geliştirir. Eğitim kurumunda, bilgisayar bilimleri ve yönetimi başta olmak üzere siyaset bilimi, sosyoloji, kültür endüstrileri, psikoloji, medya düzenlemeleri gibi dersler okutulmaktadır.

Bu bölümden başarıyla mezun olanlar interaktif medya tasarlama ve iletişim alanında iş imkanı yakalarlar. Ayrıca iletişim yönetimi, gazetecilik ve dijital medya üzerine iş olanaklarına sahiptirler.

Kimler yeni medya bölümü okunmalıdır

Günümüz dijital medyasının eleştirel ve farklı bakış acısını kavramış, iletişim teknolojilerinin ideal olarak kullanabilen, sektörün gelişmesine ve dinamiğine katkı sağlayacak kişiler bu bölümü seçebilir. Bölüm mezunları medya sektörü içerisinde paralel ve benzer disiplinler arası mesleklerle örtüşür. Bu bağlamda dijital ajans yöneticisi, e-devlet hizmetleri uzmanı, mobil pazarlamacı, dijital stratejist, dijital içerik sağlayıcı, internet gazeteciliği yöneticisi gibi iş olanakları ile oldukça popülerdir.

Mezun olanlar radyo stüdyoları, televizyon stüdyoları, fotoğraf stüdyoları gibi yerlerde de çalışabilirler. Yeni medya ve gazetecilik ya da yeni medya ve iletişim bölümü sözel ağırlıklı öğrencilerin tercih edebileceği mükemmel bir fırsattır. Türkiye’de öğrencilerin çoğu zaten sözel bölümleri sever. O halde hem gelecekte iş bulma kaygısı çekmeden hem de rahat ortamda severek yapılabilecek bir mesleği yerine getirmek isteyenler Yeni medya ve gazetecilik veya iletişim bölümlerinden kendilerine yakın olanı ya da fiyatı uygun olanı tercih edip eğitim alabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Tasarım Hediyelik Eşya Yaparak Para Kazanmak

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?