Yer Hostesi Kimdir İş İmkanları Nelerdir Maaşı Ne Kadar

Yer Hostesi Kimdir İş İmkanları Nelerdir Maaşı Ne Kadar

Uçakların uçuşa hazır hale gelmesinden tutunda, bilet satışı ve yolcuların uçağa bindirilmesi aşamasında yapılan bütün iş ve işlemlerden sorumlu olan kişiye yer hostesi adı verilir. Yer hostesi aynı zamanda yer hizmetleri görevlisi olarak da adlandırılır. Havalimanında görev yapar ve yolcuların emanet, çocuk, yaşlıların tekerlekli sandalye gibi sorunlarına da destek olur. Ayrıca bagaj, bilet gibi iş […]

Uçakların uçuşa hazır hale gelmesinden tutunda, bilet satışı ve yolcuların uçağa bindirilmesi aşamasında yapılan bütün iş ve işlemlerden sorumlu olan kişiye yer hostesi adı verilir. Yer hostesi aynı zamanda yer hizmetleri görevlisi olarak da adlandırılır.

Havalimanında görev yapar ve yolcuların emanet, çocuk, yaşlıların tekerlekli sandalye gibi sorunlarına da destek olur. Ayrıca bagaj, bilet gibi iş ve işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesine de yardımcı olur.

Yer hostesinin görevleri nelerdir

Uçaktan inen ya da binen yolcuların güvenli bir şekilde havalimanında hareket etmesine yardımcı olur. Yolcuların bagajlarını teslim alır, etiket yapıştırır. Uçağa biniş yapacak yolculara geçiş numarası verir. Uluslararası yolculuk yapacak olan yolcuların bilet, pasaport ve benzeri evraklarını inceler. Eksik varsa tamamlanması için yardımcı olur. Uçuşa hazır olan uçağın duyurusunu anonsla yapar. Bunun için sefer sayısı, gidilecek güzergahı, çıkış kapı numarası hatırlatılır. Uçuşa hazır hale gelen uçağın içindeki yolcuların bilgilerini içeren çizelgeyi doldurur. Doldurduğu denge çizelgesini yetkililere verir. Uçuş için uçağa giden yolculara verilen geçiş numaralarını uçağa biniş öncesinde yolculardan teslim alır. Eğer varsa refakatsız çocuk, yaşlı insanların yardımına koşar, iş ve işlemlerini yapar, uçağa bindirir. Refakatsız olan çocukların kimliğini kontrol ederek gerekli raporları hazırlar. Uçaktan tek başına inen küçük yaştaki çocukların refakatını sağlayarak velilerine teslimini sağlar.

Operasyon bölümünde çalışan yer hostesi uçağın başlangıç noktasına getirilmesi için gerekli hazırlıkları da yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İzmir Evde Ek İş Fırsatları

Yer hostesi hangi araç gereçleri kullanır

Her türlü büro araç gereçleri kullanır. Ayrıca telsiz, bilgisayar, telefon. B sınıfı ehliyeti olanlar operasyon bölümünde aktif rol oynar.

Kimler yer hostesi olmalıdır

Yer hostesi olmak için şu özelliklere sahip olmak gerekir:

Çok iyi derecede yabancı dil bilmek

Sorumluluk sahibi, dikkatli, hoşgörülü, anlayışlı olmak

Sorun çözme yeteneği olması gerekir. Çünkü farklı sorunlarla yüz yüze kılınabilir. Örneğin kimliği olmayan yolcu uçağa binmek isteyebilir. Uçağın içine alınmaması gereken delici kesici patlayıcı maddeler ile girmek isteyenler olabilir. Böyle durumlarda kiminle nasıl iletişime geçeceğini bilmesi gerekir.

Güler yüzlü, sabırlı, prezentabl olmakta yer hostesleri için olmazsa olmaz kriterler arasındadır.

yer hostesi çalışma koşulları

Yer hostesleri nerelerde çalışır hangi koşullarda iş yapar

Daha ziyade havalimanlarında görev yaparlar. Uçak firmalarının yer hizmetlerini karşılamak amacıyla havalimanının şirketler için ayrılan bölümlerinde görev alırlar. Çalışma koşulları oldukça güzeldir. Temiz, serin-sıcak ve organizasyon içinde olan insanlarla birlikte hareket eder. Yolcular da aynı şekilde ne yapacağını bilen insanlardan oluşur. Biraz gürültü ya da kalabalık söz konusu olabilir. Çalışma saatleri de değişkenlik gösterebilir. Çünkü 24 saat aktif olan havalimanlarında vardiyalı sistem uygulaması yapılmaktadır. Dolayısıyla haftasonu ya da gece sabaha kadar çalışma temposu vardır.

Yer hostesi pilotlar kabin ekibi, polis, güvenlik görevlileri, tur yetkilileri ve uçaktaki yolcular ile sürekli iletişim halindedir.

Yer hostesi olmak için hangi bölüm okunmalıdır

Üniversitelerin havacılıkla ilgili bölümlerinden biri olan hava işletmeciliği mezunu olanlar uçak firmaları tarafından tercih edilmektedir. Türkiye gibi bir ülke bu kriterleri fazla ciddiye alınmayabilir. Çünkü havalimanında ağırlıklı olarak devlete ait olan firmalar bulunmaktadır. Dolayısıyla da siyasi uzantıları olanlar ilgili okul-bölüm bitirmeden, yabancı dil bilmesine gerek kalmadan da buralarda istihdam imkanı bulmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Havale, EFT, Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bunları gözönünde bulundurarak seçmenizi tavsiye ederiz. Havayolu taşımacılık şirketleri bünyesine kattığı elemanları temel uygulamalı eğitim programına tabi tutarak bilgisayar programlarını ve yer hizmetlerini öğretmektedir.

Yer hostesi olmak için giriş şartları

İyi derecede İngilizce bilmek ve konuşmak

Minimum lise mezunu olmak

Türkiye’nin her bölgesinde görev yapabilecek sağlığa haiz olmak

Türkiye’de havayolu taşımacılığı yapan birkaç firma eleman ihtiyacı olduğu zaman yazılı ve sözlü olarak sınav yapmaktadır.

İstanbul’da bu işi yapmak isteyenlerin büyük avantajı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yer hostesi olarak görev yapıp hayatını idame ettirmek isteyenlerin zorlu bir yolculuğa başlangıç yaptığını-yapacağını hatırlatmak isteriz. Çünkü mezuniyet sonrasında iş bulmak pek de kolay değildir. Eleman alan havayolu firmaları da Türk Hava Yolları haricinde çalışanını memnun edecek ücret ödememektedir.

Yer hostesi maaşı ne kadar

Dvlet Hava Meydanları İşletmesi ve Türk Hava Yolları bünyesinde görev yapan yer hizmetleri personeli ücreti insan onuruna yakın seviyededir. Özel havayolu şirketleri bünyesinde görev yapan yer hostesi maaşı başlangıçta asgari ücretin biraz üstünde, sonraki dönemlerde enflasyon oranında artış ile hesaplanmaktadır. Bu bölümü bitirenler havaalanlarında iş bulamıyorsa tur firmalarının ilanlarını takip ederek bilet satış organizasyonlarında görev yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?