YERÇEKİMİ VE DENGE

YERÇEKİMİ VE DENGE

Herhangi bir cetveli yere düşürdüğümüz zaman yerçekimi ya da kütleçekimi adı verilen görünmez bir kuvvet elimizdeki cetveli yer kürenin merkezine doğru çeker. Siz de elinize aldığınız bir cetveli parmağınızın ucuna cetvelin tam orta noktasını getirerek hareket etmeden durdurursanız, yerçekimi cetvelin her iki ucunu da eşit şekilde çekecek elinizdeki cetvel parmağınızın ucunda hareketsiz olarak dengede duracaktır. […]

Herhangi bir cetveli yere düşürdüğümüz zaman yerçekimi ya da kütleçekimi adı verilen görünmez bir kuvvet elimizdeki cetveli yer kürenin merkezine doğru çeker. Siz de elinize aldığınız bir cetveli parmağınızın ucuna cetvelin tam orta noktasını getirerek hareket etmeden durdurursanız, yerçekimi cetvelin her iki ucunu da eşit şekilde çekecek elinizdeki cetvel parmağınızın ucunda hareketsiz olarak dengede duracaktır. Yerçekimi dünyayı dengede tutan büyük bir kuvvettir. Yerçekimi sayesinde insanlar da dik durarak kolay yürüyüş yapabilmektedir. 

Yerçekimi Olmasaydı Ne Olurdu

Diğer canlılarda yerçekimi sayesinde kolaylıkla hareket edebilmekte yaşamlarını sürdürebilmektedir. Kütleçekimi olmasaydısıradan bir olay değildir. Yerçekimini tam olarak anlamak isterseniz dünyadaki bütün nesnelerin yerçekimi sayesinde kolaylıkla hareket edebildiğine bir düzen, ahenk içinde olduğunu düşünmelisiniz, aksi durumda kütleçekimi olmasaydı olmasaydı insanın bu durumu düşünmesi bile zorlaşıyor anlatması bile zorlaşıyor.

 Çünkü su içemezdik, yiyecek bulamazdık, boşlukta her bir canlı kaybolur giderdi. 

Kısacası yaşamak için, gerekli ihtiyaçlarımızı gidermek de oldukça zorluk çekerdik. Örneğin içmek istediğini suyu bulmak imkansız hale gelirdi. Çünkü uzayın boşluklarında kaybolur giderdi.

kütle çekimi olmasaydı

 Yüce yaratıcı dünyamızı evreni en mükemmel şekilde yaratarak bizim hiç farkında olmadan içinde yaşadığımız dünyanın mükemmel bir denge ve uyum içinde olmasını sağlamış, yerçekimi, denge mükemmel bir yaşamın gerçekleşmesi için farkında olmadığımız büyük bir nimettir.

Siz de basit bir deney yaparak yerçekimi ve dengenin önemini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Örneğin elinize aldığınız bir topu havaya fırlatın, top yerçekimi olmasaydı yere düşmezdi. Siz de bir daha topu asla kullanamaz ya da yerçekimi olmasaydı ağaçtaki meyveleri yere düşürmek, karnınızı duyurmak, gıda ihtiyacını karşılamak hayal olurdu. Buna benzer aklınıza gelebilecek binlerce milyonlarca örnek bulabilirsiniz. Yerçekimi Olmasaydı Ne Olurdu size örneklerle açıklamaya çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ANNE VE BABA GENLERİ = BEN

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?