Yerel Yönetimler Bölümü Okunur mu?  Maaşı, İş İmkanları

Yerel Yönetimler Bölümü Okunur mu? Maaşı, İş İmkanları

Çetrefilli bir bölüm karşımızda duruyor. Aslında üniversitede program açılırken amacına uygun öğrenci mezun etmek hedeflenmiştir. Gel gelelim Türkiye şartlarında yerel yönetimler bölümü mezunları okudukları okulun nimetlerinden faydalanabiliyor mu? Lisans ve önlisans düzeyinde mezun veren bölüm kuruluş amacı olarak, yerel yönetimlerde yöneticilere yardımcı olabilecek nitelikte bireyler yetiştirmeyi hedeflemiştir. Hala da bu düşünce geçerliliğini korumaktadır. Olması gereken […]

Çetrefilli bir bölüm karşımızda duruyor. Aslında üniversitede program açılırken amacına uygun öğrenci mezun etmek hedeflenmiştir. Gel gelelim Türkiye şartlarında yerel yönetimler bölümü mezunları okudukları okulun nimetlerinden faydalanabiliyor mu?

Lisans ve önlisans düzeyinde mezun veren bölüm kuruluş amacı olarak, yerel yönetimlerde yöneticilere yardımcı olabilecek nitelikte bireyler yetiştirmeyi hedeflemiştir. Hala da bu düşünce geçerliliğini korumaktadır. Olması gereken de budur. Bu bölümden eğitim alan öğrenciler bu doğrultuda okuldan mezun olmayı düşünüyorlar.

Yerel yönetimler bölüm mezunları ne iş yapar

Okudukları okulun kendilerine tanıdığı haklar doğrultusunda ilgili kurumlarda iş imkanı yakalarlar. Kendilerine tanınan haklar doğrultusunda yönetmelik, tüzük ve kanunlara dayalı iş ve işlemlerini yürütürler. Resmi yazışmalardan sorumludurlar. Müdürlerin kendilerine verdiği direktifleri yerine getirerek sorunların çözülmesine katkı sağlarlar. Vatandaşlar tarafından belediyeye yapılan başvuruların değerlendirilmesini incelerler. Yerel yönetimlerde vatandaşların verdiği dilekçelerin uygun olanlarının değerlendirilip işleme alınmasına karar verirler. Önemli ve usulüne uygun olarak yazılan dilekçelerin işleme alınması için yöneticilere bilgi verirler. Yerel yönetimler bölümünden mezun olan kişiler yöneticilerin en yakın elemanıdır. Onlara her konuda yardım sağlarlar. Yazışma işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesinden sorumludur. Bağlı bulunduğu üst düzey yöneticinin uygulamalar esnasında teknik, mali ve bölgesel çalışmalarda yanında bulunur.

Yerel yönetimler bölümü neden okunmalıdır

Yazımızın giriş bölümde de vurguladığımız gibi okul gerçek manada yerel yöneticilere usul ve esaslara uygun bir şekilde destek sağlamak amacıyla kurulmuştur. Mezunlar da bu bağlamda önemli görevleri üstlenen kişilerdir. Fakat işlerin farklı şekilde işlediği Türkiye’de bu bölüm mezunlarını yönetici yardımcısı yaparlar mı, bu soru işareti oldukça büyüktür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Pilav Dükkanı Açma Fikri

Her şeye rağmen okulun amacına uygun bir şekilde hizmet vermesi, okulu bitiren öğrencilerin yönetici yardımcısı olması beklentisiyle de bu bölüm okunması gerekir. İzah etmeye çalışalım.

Yerel yönetimler bölümü

Yerel yönetimlerin vatandaşlara en iyi şekilde hizmet sunabilmesi için, sorunların yakından çözümüne destek olunması için okuyup bitirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca farklı bakış açısı, dünya görüşü, vizyonu olan bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, onlara hizmet üretmek için yine bu bölümün katkıları yadsınamaz. Paylaşmak, üretmek, sosyal devlet olmak, katılımcılık için yerel yönetimler bölümü okunmalıdır.

Yerel yönetimler bölümü kaç yıllıktır

İki türlü alternatif mevcuttur. 2 yıllık önlisans ya da 4 yıllık lisans eğitimi alma şansı mevcuttur. Her daim olduğu gibi lisans bölümünü bitirenlerin daha avantajlı olduğu düşünülür. Hatta ve hatta uzaktan öğrenim fırsatı veren üniversitelerin olduğunu da hatırlatalım. Üstelik bunlar ücretli ve ücretsiz olarak da ayrılmaktadır.

Okan Üniversitesi paralıdır, uzaktan öğretim imkanı tanımaktadır. Devlet üniversitelerinde örgün veya ikinci öğretim şeklinde alternatifler bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi ücretsiz uzaktan eğitim olanağı tanıyan bir başka kurumdur üniversitelerin çoğunda bu bölüm mevcuttur ancak bahsettiklerimizin çoğu ön lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Burayı bitirdikten sonra dikey geçişle lisans tamamlama hakkı da bulunmaktadır.

Yerel yönetimler mezunu maaşı

Yerel yönetimler bölümü iş imkanları

Yukarıdaki alternatiflerden kendine uygun olanı seçip, okuyup, bitirenler mezunu olduktan sonra hangi iş imkanlarına sahip olacaktır. Yerel yönetimler bölümünü bitirenlerin iş imkanları sadece belediyelerle kısıtlı değildir. Elbet yönetici yardımcısı olarak farklı kuruluşların departmanlarında halkla ilişkiler, personel yönetimi gibi görevlerde kendisine verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye gibi uluslararası göçün yoğun olarak yaşandığı bir ülkede göç ile nüfusu artan şiirlerin sorunlarının çözülmesi, düzenin sağlanması, kaliteli bir yaşamın vatandaşa yansıtılması için kendisine başvurulan kişiler arasında yer alır. Bu bağlamda yerel yönetimlere bağlı kuruluşlarda iş imkanı mevcuttur.

Lisans düzeyinde eğitim alıp mezun olanlar siyasal bilgiler fakültesi öğrencilerine tanınan hakların hemen hemen tamamına başvurma hakkı bulunmaktadır. Yani vergi müfettişliği, idari hakimlik, banka müfettişliği, kaymakamlık, valilik, müsteşarlık, komiserlik ya da komiser yardımcılığı, idari denetim gerektiren meslekler içinde çalışma hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca bölümün verdiği avantajla doğrudan yerel yönetimlerden sorumlu parti temsilcisi olunabilir. Hatta ve hatta doğrudan belediye başkanlığı için biçilmez kaftan diyebiliriz, ancak bazı duvarların aşılması şartıyla.

Yerel yönetimler mezunu maaşı ne kadar

Hakkıyla kendisine iş veren kurumlar çalışanı memnun edecek şekilde ödeme yapacaktır. Devlet memurları kanunu esasınca kendine tanınan sosyal haklarla birlikte iyi bir maaş ödemesi yapılır. Asgari ücret baz alınarak kıyaslama yapılması gerekiyorsa; en az 2 katından fazla gelir elde eder.

Yerel yönetimler mezunları maaş açısından sıkıntı çekmez; tek sıkıntısı işe alınma, işe başlama, mezun olduğu okulun nimetlerinden faydalanamamasıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?