‘Yerli Otomobil’ Üretiminde Son Durum

‘Yerli Otomobil’ Üretiminde Son Durum

Türkiye kendi otomobilini üretmesi için yeni girişimciler beklemektedir. Bu konuda İzmir’deki otomotivciler de yerli otomobil üretimi için talip olduklarını açıkladılar. Ege Otomotiv Derneği başkanlığını yürüten Mustafa İduğ, çok ilginç bir çıkış yaparak ‘İzmir’de otomobil üretilebilir mi, sorusu bizim için sanki büyük bir komedi’ diye karşılık verdi. İzmir’in nitelikli eleman gücü, tedarik zincirini kolaylığı, lojistik açısından elverişliliğini […]

Türkiye kendi otomobilini üretmesi için yeni girişimciler beklemektedir. Bu konuda İzmir’deki otomotivciler de yerli otomobil üretimi için talip olduklarını açıkladılar.

Ege Otomotiv Derneği başkanlığını yürüten Mustafa İduğ, çok ilginç bir çıkış yaparak ‘İzmir’de otomobil üretilebilir mi, sorusu bizim için sanki büyük bir komedi’ diye karşılık verdi. İzmir’in nitelikli eleman gücü, tedarik zincirini kolaylığı, lojistik açısından elverişliliğini vurgulayarak, sadece tek eksiğin teşvik, olduğunu söyleyen Mustafa İduğ, yerli otomobil üretimi için istekli olduklarını dile getirdi.

Yerli otomobil imalatı için İzmirli iş adamlarının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Bir babayiğit çıkarsa yerli otomobil üretilir’ sözlerine gönderme yaparak, kendilerinin İzmir’de yerli otomobil üretimi için talip olduklarını dile getirdi.

Ege Otomotiv Derneği Başkanı olan Mustafa İduğ, rekabet ortamı olması açısından otomobillerin hafif ticari araç olması gerektiğini vurgulayarak, gelecek 4 yıl için Türkiye’nin 4 milyon civarında hafif ticari otomobile ihtiyacı olduğunu fakat 600 bin tane üretilip satılması ile otomobil üretecek kişilerin para kazanabileceğini dile getirdi. Konuyla ilgili olarak Mustafa İduğ, şunları söyledi:

‘Bizden otomobil üretmemizi istiyorlarsa rekabet edebilecek bir otomobil üretmemiz gerekir. 2019 senesinde üretilecek otomobillerle rekabet yapılamaz. Sadece hafif ticari otomobillerde rekabet mümkün olabilir. Türkiye’de 2020 yılına kadar hafif ticari otomobil ihtiyacı 4 milyon civarındadır. Bir içten yanmalı motor üreterek otomobil üretmek ve bu teknolojiye sahip olmamız biraz hayal gibi. Ekonomik açıdan minumum 600 bin otomobil üretebilirsek o zaman üretilen otomobillerin karşılığını alabiliriz. Bir motor teknolojisi için ortalama 11 milyar dolar yatırım yapılması gerekir. ‘Bir babayiğit’ ifadesinin tam karşılığı hesaplandığı zaman 20 milyar dolar gerekiyor. Bizler İzmir’de bu yatırımı yaparsak 600 bin otomobil üretmemiz gerekir. Bu 600000 otomobil satıldığı zaman 12 yıl içerisinde harcadığımız parayı geri alabiliriz. Sapanca’da veya Düzce’de otomobil fabrikası kurarsanız harcadığınız paranın karşılığını 9 yılda alabilirsiniz. İşte buna haksız rekabet denir. Rekabet edilebilecek otomobil üretmenin karşılığı bir ton olması gerekir. Bir ton üzerindeki bir otomobilin performansı pek uygun değildir. Üstelik elektrikli olması isteniyor. Şu anda dünyada 56 saniyede bir otomobil üretilmektedir. Sizler bu üretime karşı nasıl rekabet edebilirsiniz? Sürekli robotların çalışarak meydana getirdiği teknoloji karşısında bu rekabet hafif ticari otomobillerde olabilir.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tığ ile Fiyonk Örerek Kazanın

 Mustafa İduğ, İzmir’in 9 milyar civarında ihracat gerçekleştiren limanında 18 milyar dolarlık bir lojistik üs olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

‘İzmir dünyaya karşı kolaylıkla rekabet edebilecek bir kent. Çünkü ulaşımı oldukça sağlıklı. Avrupa’ya en yakın şehrimiz  İzmir, şu anda otomotivde 2 milyar dolar ihracat rakamını yakaladı. Türkiye’de her 100 dolarlık otomotiv ihracatının yüzde 40’ı İzmir Limanından gönderilmektedir. İzmir’in bir yılda 25 milyon tane alüminyum jant üreten tesisleri bulunmaktadır. Türkiye’nin balatalarının yüzde sekseni İzmir’de üretilmektedir. İzmir’de otomobil üretilebilir mi, sorusu bizim için oldukça gülünç. İzmir’den, dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerine yedek parça gönderilmektedir. BMC’nin İzmir’de olması oldukça önemli. Unutulmamalı ki ana sanayi nerede ise, yan sanayide onun yanı başında gelişmektedir. Ayrıca, İzmir otomotiv sektöründe nitelikli eleman gücüne de sahip bir şehirdir. Organize Sanayi Bölgeleri, üniversiteler, meslek liseleri, tedarikli ve nitelikli eleman otomotiv açısından oldukça önemlidir. İzmir’de otomobil üretmek için hiçbir sebep yok. İzmir’de her şey mevcut. Sadece olmayan teşvik. İzmirli sanayiciler haksız bir rekabet ile karşı karşıya kalmıştır. BMC’nin uzman kadrosu, satış ve servis ağı, uzman tedarikçileri kullanarak dünyayla rekabet edebilir, otomobil üretebiliriz. 

Yerli otomobil imalatı

TASARIM VE İNOVASYON GELİŞTİRİLMELİ


İzmir’de önemli bir federasyon olan Batı Anadolu Sanayici ve İş adamları Dernekleri, Federasyonu’nun başkanı Levent Akgerman, yerli otomobil üretimi için en uygun şehrin İzmir olduğunu ileri sürerek şunları söyledi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Forexte Merak Edilenler

‘Otomotiv sektörü her sene ihracat rekoru kırmaktadır. Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan İzmir de yerli otomobil üretim projesinde yer alması gerekir. Yetkililerimizin bu konuda yardımcı olması, yol gösterici olması ve etkili teşvikler vermesi gerekir. Yerli otomobil yapmak isteyen girişimcilere cesaret ve destek verilmelidir. Türkiye’nin ve özellikle İzmir’in bulunduğu konum Asya ile Avrupa arasında önemli bir noktadır. Türkiye’de üretilen otomobiller yabancı lisansla üretilmektedir. Türkiye’de üretilen otomobillerin yüzde yetmişi yan sanayiden satın alınan ürünlerle meydana getirmektedir. Otomotiv sanayi devlerinin rekabet gücünü arttırmak için yan sanayinin teknolojik uygulamalara ağırlık vermesi gerekmektedir. Ülkemizde kendi otomotiv sanayisini kurarak rekabet eder ülke konumuna gelmelidir. Ar-ge ve tasarım merkezleri için acilen çalışmalar başlanması gerekmektedir. Otomotiv sanayinin olmazsa olmazı motordur. Bütün Türkiye bir araya gelsek sadece otuz yılda bir uçak motoru üretebiliriz, denilmektedir. İnovasyon ve tasarım artırılmalıdır. Eğer yerli otomobil üretilmek isteniyorsa bunun için en uygun yer İzmir’dir. Eğer İzmir’de bir yerli otomobil fabrikası kurulursa kentin ekonomisi değer kazanır.’

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?