Yıldırım, Şimşek ve Gök Gürültüsü

Yıldırım, Şimşek ve Gök Gürültüsü

Yıldırım ve Şimşek Arasındaki Fark  Yıldırım, gökyüzündeki bulut ile dünya yüzeyi arasında oluşan tehlikeli bir şimşek türüdür. Yıldırım çakmaları dünya yüzeyine negatif yük dağıttığı için dünya yüzeyinin pozitif yükü ile çatışmaları sonucunda oluşan elektrik akımına yıldırım adı veriyoruz. Şimşek, gökyüzündeki bulutun alt tarafı ile dünya yüzeyi arasındaki, ya da iki farklı bulut arasındaki  veya herhangi bir bulut içindeki elektrik […]

Yıldırım ve Şimşek Arasındaki Fark
 Yıldırım, gökyüzündeki bulut ile dünya yüzeyi arasında oluşan tehlikeli bir şimşek türüdür. Yıldırım çakmaları dünya yüzeyine negatif yük dağıttığı için dünya yüzeyinin pozitif yükü ile çatışmaları sonucunda oluşan elektrik akımına yıldırım adı veriyoruz.

Şimşek, gökyüzündeki bulutun alt tarafı ile dünya yüzeyi arasındaki, ya da iki farklı bulut arasındaki  veya herhangi bir bulut içindeki elektrik boş olması sonucunda meydana gelen kırık çizgiler halindeki görüntülü ışıklara verdiğimiz addır.

Yıldırım ve Şimşek

Gök gürültüsü nasıl olur

Şimşek çakması sonucunda patlamaya benzeyen çok yüksek sese gök gürültüsü adını veriyoruz.
Gök gürültüsü, şimşek oluşan bölgenin aniden ısınması ya da hava basıncının birden artması sonucunda oluşan yoğun basınç şimşek hattının sesten daha hızlı biçimde artmasına gök gürültüsü adını verdiğimiz ses oluşumuna sebep olur.

EN ÇOK YILDIRIM DÜŞEN YERLER

Dünya’da en çok yıldırım düşmesi olan bölgeler ekvatora yakın yerler olduğu belirlenmiştir. NASA Dünya Gözlemevi uydulardan aldığı görüntülere göre, Dünya’nın en çok yıldırım düştü bölgesi olarak ekvatora yakın karasal alanlar olduğu tespit edilmiştir.
Nasa’nın yaptığı değerlendirmeye göre elde edilen veriler sonucunda yıldırım düşen bölgelerin sıcaklıklarla doğru orantılı olduğu dolayısıyla karalar, güneş ışınlarını daha fazla çektiği için sudan daha çabuk ısınmaktadır. Daha fazla ısınma atmosfer dengelerinde fazla bozulmaya yol açtığı için bu bölgelerde yıldırımların şiddeti artarak fırtına şekline dönüşmesi gözlenmiş.
Nasa’nın yaptığı gözlemlerde gezegenimiz üzerinde en fazla yıldırımın düşmesine maruz kalan ülkelerden biri Venezuela’da bulunan Marakaybo Gölü ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin bulunduğu Orta Afrika kesimleri olarak tespit edilmiş.
Venezuela’daki göle her yıl 300 den fazla gök gürültülü fırtına şeklinde yıldırım yıldırım düşerken, gölün çevresindeki alanı olumsuz yönde etkilemektedir. Resimde görebileceğiniz gibi Nasa tarafından dünyanın en çok yıldırım düşen bölgeleri daha aydınlık olarak gösterilmiş.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Horlama Neden Olur?

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?