YKS Öncesi Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir

YKS Öncesi Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir

YKS  için geri sayım başlamıştır. Dolayısıyla hem sınava girecek adaylarda hem de adayların anne babalarında büyük bir telaş ve kaygı baş göstermeye başlamıştır. Oysa başarıyı etkileyen en önemli faktör kaygıdır. YKS öncesi sınav kaygısı nasıl giderilir? Kaygıyı yenebilen insanlar sınavda başarılı olacaktır. Kaygının beslendiği nokta belirsizliktir yaşamın her alanında belirsizlikler olması doğaldır. Hiç kimse bir […]

YKS  için geri sayım başlamıştır. Dolayısıyla hem sınava girecek adaylarda hem de adayların anne babalarında büyük bir telaş ve kaygı baş göstermeye başlamıştır. Oysa başarıyı etkileyen en önemli faktör kaygıdır. YKS öncesi sınav kaygısı nasıl giderilir? Kaygıyı yenebilen insanlar sınavda başarılı olacaktır. Kaygının beslendiği nokta belirsizliktir yaşamın her alanında belirsizlikler olması doğaldır. Hiç kimse bir sonrası için ne yapacağını bilemez ve emin olamaz, ancak sonrası için bir tahmin yaparız. Az çok sonucunun ne olacağını biliriz ve eğer yeteri kadar hazırlık yapıldıysa kaygı azalacaktır. Aşağıda işin uzmanı hocamızın tavsiyelerini dinlemenizi öneririz.

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

Telaş, kaygı gibi olumsuz düşünceleri tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır, ancak kendimizi motive ederek daha iyisini yapabilme, daha başarılı olabilmek adına kendimizi rahatlatabiliriz. Öğrencinin başarısını artırmak için az da olsa kaygı demeyelim ama birazcık önemsemek anlamında hesap, kitap plan yapması gerekmektedir. Bu anlamda da birazcık kaygılı olmak gerekmektedir.

Sınava girmek için elbette belli bir birikim olması gerekmektedir. Belli bir birikim sahibi olabilmek için de düzenli planlı bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Ders notları tutmaya, konu tekrarları yapmaya özen gösterelim, iyi bir plan yaparak gün, hafta, ay zamanlamasını iyi yapalım, zamanı iyi değerlendirelim ve en önemlisi de yaptığımız bu planlamaya harfiyen uymaya çalışmalıdır.

sınav stresi nasıl giderilir

YKS sınav öncesinde öğrencilerde oluşan kaygılardan birisi bildiklerinin hepsini hatırlayamama endişeleri oluşturuyor. Aslında bu doğal bir endişedir. Çünkü insan öğrencilerin öğrendiklerinin hepsini bir anda hatırlayamaz, bu sebeple de öğrendiklerinin hepsini unutmuş gibi düşünür ama sınav esnasında soruları çözerken öğrendikleriniz tek tek hafızanıza soruların karşısına cevap olarak çıkacaktır. 

Sevgili öğrenciler Türkiye’de üniversite eğitimi alan yaklaşık 4 buçuk insandan birisi olmak için önce inançlı olmalı, sonra başarmak için planlı bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Gerçekçi başarılabilir hedefler yaparsanız üstüne, cesaretiniz de eklerseniz YKS sınavında istediğiniz puanları alarak istediğiniz üniversitenin bölümlerine yerleşebilirsiniz. YKS öncesi sınav kaygısı nasıl giderilir anlaşılır bir dille izah ettiğimizi düşünüyoruz

 Bu saydıklarımız sınavdan önce yapılması gereken hazırlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Süreç sınav sonrasında da tercihler ve yerleştirme olarak devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çağımızınn Karacaoğlanı, Musa Eroğlu

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?