YKS’den Artakalanlar

YKS’den Artakalanlar

Her yıl YKS yaklaştığı zaman bir sürü polemik ortaya atılır. Kurban Bayramında yaşananlar gibi YKS sonrasında da haber kanallarında ilginç görüntülere tanıklık ederiz. Genelde sınava geç kalanlar, alınmayanlar ya da ilginç adaylar haber konusu olur. Her sene kuralları duruma göre esnetilir ya da daha disiplinli hale getirilir. Önceki yıllarda sınav başladıktan 15 dakika sonra aday […]

Her yıl YKS yaklaştığı zaman bir sürü polemik ortaya atılır. Kurban Bayramında yaşananlar gibi YKS sonrasında da haber kanallarında ilginç görüntülere tanıklık ederiz. Genelde sınava geç kalanlar, alınmayanlar ya da ilginç adaylar haber konusu olur.

Her sene kuralları duruma göre esnetilir ya da daha disiplinli hale getirilir. Önceki yıllarda sınav başladıktan 15 dakika sonra aday salona girebilirken sonraki dönemde yapılan düzenleme ile tam saatinde salonda olmayanlar zor durumda kalmaya başladı. Neyse ki buna adaylar alıştı ve erken giderek zor anlar yaşamaktan kurtuldular. Alıştık, bilindik görüntüler ise her zaman haberlerde yerini almaya devam ediyor. Örneğin polis, zabıta, belediye otobüs şoförleri yanlış adrese giden, geç kalan YKS adaylarına bütün kolaylığı gösteriyorlar. Karabük, Sakarya, İstanbul, Adana ve yurdun değişik yerlerinde yanlış adrese gidip önemli sınav kaçırmak istemeyenlere güvenlik kuvvetleri başta olmak üzere seferber olarak sınava girecekleri salona yetiştirmeye çalışıyorlar.

Diğer örnekler ise ilginç simalar salonlarda boy gösteriyor. İşte geçtiğimiz yıllarda YKS’de ter dökmüş ilginç örnekler.

YKS, Adana’da da dualarla tamamlandı

Yükseköğretime giriş sınavı olan YKS tüm yurtta tamamlandı. Adana’da da öğrenciler sınav salonlarında ter dökerken aileleri ise onlara dualarıyla destek oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ortak müfredata uygun soruların hazırlanarak öğrencilere sorulduğu ve bir yıllık çalışma sonucunda üniversiteye girmek için vazgeçilmez basamak kabul edilen YKS anıları herkesin ilgisini çekti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aklın Yolu Bir midir?

Adaylar ve aileleri sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerinin önlerinde beklemeye başladı. Sınava girecek olan öğrenciler polis kontrolünde sıkı güvenlik kontrolünden geçirilerek salonlara alındı. Bugün YKS sebebiyle okul çevrelerine yakın bölgedeki inşaat çalışmaları durduruldu. Taksicilerden kornaya basılmaması rica edildi. Öğrenciler saat 10.00’da başlayan sınavda ter dökmeye başlayınca, veliler de dışarıda çocuklarına destek olmak amacıyla Kur’an okuyup, dualar ettiler. Saat 12.00’de bazı adaylar erkenden sınavdan çıkarken adayların çoğu, sürenin tamamını kullanarak 12.40 da çıkmayı tercih etti.

TYT

60 yaşında YKS heyecanı yaşadı

Zonguldak ilimizin Ereğli ilçesinde yaşayan ve Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı olan Selahattin Güney Veterinerlik okumak amacıyla YKS’de ter döktü güzel anılar yaşadı.

4 çocuk babası olan 60 yaşındaki Güney, kendinden yaşça küçük olan diğer adaylarla sınava girerek soruları cevaplamaya çalıştı. Sabahın erken saatlerinde gerekli hazırlıklarını yaparak sınava gireceği Uzun Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sıraya girerek kontrolden geçip, sınavı olacağı sırada yerini almak istedi. Selahattin Güney duygularını şöyle ifade etti:

‘Ailemin maddi sıkıntılar sebebiyle ilkokul ve ortaokul eğitiminden sonra liseye gidemedim. Evlendikten sonra da kendim okuyamadığım için 4 çocuğumun üniversiteden mezun olması için büyük çaba harcadım. Çocuklarımın ısrar etmesi üzerine liseyi dışarıdan bitirdim. Açık liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına girmeye de karar verdim. Bugün üniversite sınavına girerek ilk defa heyecan yaşıyorum. Altmışıncı yaş günümü bir ay önce kutladım. Liseyi zorla okumamı isteyen çocuklarım bu sefer de üniversite sınavına girerek üniversite eğitimi almamı istiyorlar. Ben de onların ısrarına dayanamadım ve sınava girdim. Öncelikli olarak hedefim Veterinerlik Fakültesi’ni okumak, daha sonra Biyoloji ve Kimya bölümlerini okumak istiyorum. Çocuklarımın üniversitede okuması sebebiyle nasıl davranmam gerektiğini biliyorum.  Çocuklarım nasıl hazırlanmam gerektiği konusunda da bana yardımcı oldular.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hunide Sıvılar Neden Tıkanır?

Dünyanın en uzun kızı Rümeysa Gelgi de YKS heyecanı yaşadı

Yükseköğretimde eğitim görme aşkı ne yer, ne de hastalık tanıyor. Karabük  ilimizin Safranbolu ilçesinde yaşayan dünyanın en uzun boylu kızı olarak kabul edilen 19 yaşındaki Rümeysa Gelgi adlı öğrenci kendisi için hazırlanan özel bir yatak üzerinde YKS heyecanı yaşadı. 213 buçuk santimetre uzunluğunda olan Rümeysa 18 yaş altı, dünyanın en uzun boylu kızı ünvanıyla rekoru elinde bulunduruyor.

Rümeysa Gelgi doğuştan olan ‘weaver sendromu’ sebebiyle hızlı uzayan boyu sebebiyle 17 yaşında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Babası biyokimya uzmanı olan Haydar Gelgi ile laboratuvar teknisyeni olan annesi Safiye Gelgi tarafından sınava getirilen genç kız herkesin dikkatini çekti.

Evden okula gelmek için oldukça zorlandıkları gözlenen aile, kızlarını sınıva için Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesine getirdiler. Rümeysa yürüteç desteği sayesinde yürüyerek okula gelebildi. Fiziksel engeli olması sebebiyle ÖSYM’ye daha önceden bildirilip gerekli izinleri alınan Rümeysa Gelgi, fiziksel engelli sebebiyle diğer adaylardan ayrı olarak özel bir sınıfta yatak üzerinde soruları cevaplamaya çalıştı.

Geçen yıl AÖF bitirerek ilk defa YKS heyecanı yaşadığını ifade eden Rümeysa şunları söyledi:

‘Benim için oldukça heyecanlı bir deneyim oldu. İlk defa evden dışarıda bir sınava girdim ve ayrıca ilk defa üniversite sınavında heyecan yaşadım. Çok farklı bir deneyim oldu benim için. Farklı zorlukları da oldu. ÖSYM gerekli tedbirleri almış ve bana her türlü kolaylığı sağladı. Salona uzatılan yatağa yatarak soruları cevaplandırmak için İzin verdiler. Bu hassasiyeti için ÖSYM’ye çok teşekkür ediyorum.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÇOK İDDİALI BİR SİTEYİZ

Girdiği YKS’nin kendisi için çok kolay olmadığını söyleyen Gelgi, ‘Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. İyi diyelim, inşallah iyi olur. Sınav sonucunu merakla bekliyorum. Sorular tahminimden biraz daha zordu, nasıl bir sonuç elde edeceğimi sonuçlar açıklandığı zaman öğreneceğim. İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum fakat kesin kararımı da henüz vermiş değilim.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?