Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Kimdir-Ne İş Yapar

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Kimdir-Ne İş Yapar

Hizmet verdiği iş yerinde bilgi işlem verilerinin işlenmesi ya da sorunların giderilmesi amacıyla görev yapan kişidir. Bilişim sistemleri kanalıyla toplanan verilerin işlenmesi ve yönetilmesi gibi konularda bilgisine başvurulan, çözümler üreten kişiye yönetim bilişim sistemleri uzmanı denir. Görevleri nelerdir Çalıştığı kurumda verimliliğin artırılması amacıyla bilimsel çalışmalara imza atmak Bilişim sistemlerinin altyapısını planlamak kurulumu yapmak Sorunlar varsa […]

Hizmet verdiği iş yerinde bilgi işlem verilerinin işlenmesi ya da sorunların giderilmesi amacıyla görev yapan kişidir. Bilişim sistemleri kanalıyla toplanan verilerin işlenmesi ve yönetilmesi gibi konularda bilgisine başvurulan, çözümler üreten kişiye yönetim bilişim sistemleri uzmanı denir.

Görevleri nelerdir

 • Çalıştığı kurumda verimliliğin artırılması amacıyla bilimsel çalışmalara imza atmak
 • Bilişim sistemlerinin altyapısını planlamak kurulumu yapmak
 • Sorunlar varsa çözüm üretmek
 • Kurumun hedeflerine ulaşma yolunda uzun ve kısa vadeli planlamalar yapmak
 • Bilişim sistemlerinin düzenli bir şekilde hayata geçirilmesi için yazılım, donanım ve idari kişileri belirlemek
 • İhtiyaç olması halinde yazılım, donanım ve personelin temin edilmesini sağlamak
 • Masaüstü bilgisayar sisteminde ya da mobil veri kanalında ağ sistemlerini oluşturmak
 • Çalışan sistemlerin sorunlarını belirlemek ve çözüm yolları bulmak
 • Hizmet üretirken yeni güncel bilgilerin çalışan personele zaman zaman seminerler vasıtasıyla aktarımını sağlamak

Yönetim bilişim sistemleri olmak için gerekli özellikler

 • Bilgi teknolojileri alanında güncel bilgilere sahip olmak
 • Sabırlı, dikkatli, titiz kişiler olmalı
 • Plan yapma, çözüm üretme, sorunları giderme konusunda hızlı düşünme yeteneğine sahip olmak
 • Web, bilgisayar teknoloji konularına meraklı olmak
 • Matematik konusunda analiz ve düşünme yeteneğine haiz olmak
 • Teknolojik gelişmelerden haberdar olmak amacıyla mesleği ile ilgili haber ve web sitelerini takip etmek
 • Yabancı dil konusunda yeterli düzeyde bilgiye sahip olmak

Yönetim bilişim sistemleri uzmanı çalışma koşulları ve ortamı

Bu alanda işe girip çalışacak olanlar daha ziyade kapalı ortamlarda büro gibi yerlerde mesai harcayacaktır. Yoğun radyasyon baskısı altında kalma ihtimali de yüksektir. Çünkü bilişim alanında hizmet vermek için mecburen dizüstü, masaüstü, tablet, hatta akıllı cihazlar bile yönetim bilişim sistemleri uzmanının çalışma ortamının bir parçası olabilir.

Yönetim bilişim sistemleri uzmanı olmak için hangi eğitim alınmalıdır

Öncelikle lise ya da dengi okulun birinden mezun olmak şarttır. Sonrasında Yüksek Öğretim Kurumları sınavı ile öğrenci yerleştiren fakültelerin ya da yüksek okulların ilgili bölümü tercih edilmelidir. Yeterli puana sahip olanlar 4 yıl ya da hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıl eğitim aldıktan sonra yönetim bilişim sistemleri uzmanı ünvanı ile fakülteden mezun olmaları yeterlidir. Genelde orta ve büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyacağı bu personel çalışmaya hazır demektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kısa Yaşam Öyküsü

1

Yönetim bilişim sistemleri uzmanının iş imkanları çalışma alanları

Hemen hemen bütün işlerin bilişim sistemleri ile gerçekleşmeye başladığı son yıllarda bu personele ihtiyaç duyan kurum, kuruluş sayısı her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla bilgiye ulaşmak kapsamlı olarak kullanmak rakip firmalarla yarışmak isteyenler yönetim bilişim sistemleri uzmanı ile yoluna devam etmek zorundadır.

Hem resmi kurum ve kuruluşlar hem özel şirketler iş vermek için adeta sıraya girmiş diyebiliriz. Çünkü yazılım şirketleri başta olmak üzere danışmanlık firmaları, tasarımcı ya da sistem analisti, proje yöneticisi, satış ve pazarlama sorumlusu, insan kaynakları personeli gibi alanlarda uygun pozisyonlar sizleri beklemektedir.

Unutulmaması gereken konuların başında da kendisini sürekli olarak güncelleyen, insan ilişkilerine değer veren, bilgisine güvenilen kişiler yeni projelerde görev alabilirler. Örneğin bankalar, danışmanlık firmaları, hastaneler, fabrikalar, enerji firmaları, ilaç firmaları, bilişim firmaları kimya sektöründeki önemli markalar bilişim sistemleri uzmanı ile çalışmak için ilanlar vermektedir.

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde bu meslekte çalışmayı düşünen kişilere her geçen gün talep artmaktadır. Hele hele işlerini e-ticaret ya da internet kanalı ile yapmak zorunda kalan firmalar bilişim sistemleri ile alakalı her türlü birey personel ile çalışmak zorundadır. Türkiye’de iş bulma imkanları en fazla sektörlerden birisi bilişim üzerine olduğunu söylemeye gerek var mı.

Yönetim bilişim sistemleri uzmanı maaşı ne kadar

Devlet kademesinde çalışma imkanı bulup istihdam edilenler memur ya da kamu işçisi statüsünde olanlar devletin ödediği standart maaşlardan faydalanacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hafıza Kontrol Teknikleri

Özel sektörde ise fiyat çok değişken olacaktır. Çalıştığınız kurum ve pozisyonunuz gereği bilişim sistemleri uzmanının maaşı 10000-15000 TL’ye kadar çıkabilecektir. Ancak başlangıçta size ödenecek rakam az çok tahmin edilebilir.

Yönetim bilişim sistemleri uzmanının meslekte ilerleme şansı mevcuttur. Gerek çalıştığı kurumda gerek akademik manada ilerlemek isteyenler bu fırsatları gerçeğe dönüştürebilir. Üniversitelerde araştırma görevlisi yapma şansı mevcuttur. İsteyen yüksek lisans ve doktora yaparak akademik olarak kendini geliştirebilir. Çalışarak meslekte asistanlık ya da yöneticilik kademelerine yükselmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?