Youtube Nedir, Ne İşe Yarar

Youtube Nedir, Ne İşe Yarar

 VİDEO BARINDIRMA SİTESİ Youtube dünyanın en büyük video barındırma ve yükleme web sitesidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de video izlemek ya da yüklemek istediğinizde ilk akla gelen, arama motorlarında ilk sırada çıkan video barındırma sitesi Youtube’dir. Canlı yayın yapma özelliği de eklenince tadından yenmez oldu. YOU = SEN  –  TUBE = YAYIN >>>>  KENDİNİ YAYINLA […]

 VİDEO BARINDIRMA SİTESİ

Youtube dünyanın en büyük video barındırma ve yükleme web sitesidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de video izlemek ya da yüklemek istediğinizde ilk akla gelen, arama motorlarında ilk sırada çıkan video barındırma sitesi Youtube’dir. Canlı yayın yapma özelliği de eklenince tadından yenmez oldu.

YOU = SEN  –  TUBE = YAYIN >>>>  KENDİNİ YAYINLA

Youtube ismi televizyondaki ‘tüp ve sen’ kelimesinin birleşmesiyle oluşmuş, dolayısıyla da kendi işini yaparak kendi yayınını kendin yap anlamında ‘kendini yayınla’ sloganı ile hareket ederek insanlara video barındırma hizmeti sunmaktadır. Youtube, Google tarafından 2006 yılında satın alınmış, bu tarihten önce de üç ortağın birlikte yürüttüğü bir video sistemi olarak tasarladıkları bir web sitesi idi.

VİDEO BARINDIRMA SİTESİ

Youtube çalışma sistemi oldukça işlevsel olarak tasarlanmış. İstediğin kişi videoları izlenebilmekte yada kendi bilgisayarına dosya şeklinde indirerek başka yerlere taşıyabilmektedir elbette videoları bilgisayarlarda, tabletlerde ya da akıllı telefonlarda izleyebilmek için video oynatıcı programlardan birisi kurulu olması gerekmektedir. Youtube 2008 yılında yüksek kaliteli piksel seçeneği de ekleyerek son teknoloji video dizi indirme hizmeti sunmaya devam etmektedir. Kullanıcılara canlı yayın yapma hakkı da tanındı.

YOUTUBE İLE PARA KAZANMA 

Youtuber olarak para kazanmak herkesin hedefleri arasında yer almaya başladı. Yaşlı, çocuk demeden önüne gelen kanal açıp video paylaşımları yapıp para kazanmak istiyor. Zaten iş o kadar abartıldı ki varsa yoksa en çok izlenenler arasına girme hesapları…

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süt ve Süt Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

YOUTUBE İLE NELER YAPILABİLİR

Youtube’a üye olarak istediğiniz kadar videolarınızı yükleyebilir, kendinize ait bir her türlü video klipleri, müzik videolarını yükleyebilir, başkalarıyla paylaşıma izin verebilir ya da vermeyebilirsiniz. Youtube bazı ülkelerde üyelerinin para kazandırmayı da hedeflediği için Youtube adsense hesabı başvurusu kabul edilenler, yüklenilen videoları izlenme sayısına göre, videoları izlenen üyeleri videolarının üzerine yerleşen reklamlara tıklanması sistemine dayalı olarak reklam gelir ortaklığı da sunmaktadır.
Youtube üyelerin yüklediklerine videoları telif haklarını korumak için özgünlük şartı aranmaktadır. Yani yüklediğiniz video başka yerden alıntı çalıntı olmamalı kendinize ait video olması gerekmektedir ki bu durumda izlenme sayısına göre gelirsiniz oldukça artacaktır.
Youtube yasal sorunlar da üstlendiği için her ülkenin anayasal hakkına saygı göstererek bazı kurallar belirlemiş bu kurallara uymayanların yani yasal olmayan videoları kaldırılması Youtube bağlı olmak koşuluyla inceleme yapılarak engellenebilmektedir.
Ülkelerin legal olmayan videoları paylaşıldığı zaman youtube videoyun yayından kaldırmazsa videonun yayınlandığı ülke youtube erişimini tamamen engellemektedir. Bu sorunları yaşayanların başında Türkiye gelmektedir.
Youtube Türkiye ilişkileri oldukça sorunlu bir şekilde devam etmektedir, yani youtube Türkiye’nin hoşuna gitmeyen videolara yayın izin verdiği için Türkiye Telekomünikasyon Kurumu Youtube’a erişimi sık sık engelleyerek Türkiye’de youtube erişimi arada bir kesinti uğramaktadır.

YOUTUBE ERİŞİMİ NASIL SAĞLANIR

Bilişim meraklıları bu sorunuda çözmenin yolunu bulmuş, dns ayarlarına başka ülkelerin dns numaraları girilerek çözme yolunu bulmuşlar. Böylece Youtube’a erişim yasal olup yasal olarak yasak olsa da kurnaz olan işi bilen web sitesi ziyaretçileri Youtube erişmeyi bir şekilde başarmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir

YOUTUBE GENÇLERİ DESTEKLİYOR

Youtube üyelerin yüklediklerine özgün, ilginç bulduğum çok seyredilen videolar ödül vermeyi de ihmal etmiyor, böylelikle yükledikleri videoların seyredilme sayısına göre ödül kazanma şansları daha doğuyor.
Youtube genç müzisyenlerin tanıtımına da destek olmak amacıyla klipler çekerek bu klipleri Youtube’da paylaşın kişinin tanınırlığını artırarak yeni müzisyenlerin doğmasına da fırsat vermektedir.
Youtube Türkiye ve dünyada yerel yöneticiler neden belirleyerek kendini büyütmeye devam etmekte farklı ülkelerde yerelleştirme sistemi kurarak sorunu yerinden çözme ve insanlara çabuk ulaşma kendi dilinde hizmet etme amacıyla yerelleştirme sistemi geliştirmeye devam etmektedir.

YOUTUBE’UN YEREL ÇALIŞTIĞI ÜLKELER

Youtube’un 2007 den beri yerel olarak kullandığı çalıştığı ülkeler Avustralya, Brezilya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Afrika, Güney Kore, Meksika, Hollanda, Yeni Zellanda, Polonya, Rusya, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık ve Türkiye olarak devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?