Yüksek Gerilim Sistemcisi Kimdir Ne İş Yapar

Yüksek Gerilim Sistemcisi Kimdir Ne İş Yapar

Elektronik ya da elektrikle ilgili orta gerilim, yüksek gerilim, iletim dağıtım sistemleri ve bunlarla alakalı olan koruma, ölçme, kumanda sistemlerinin güvenli olarak onarım, bakım ya da kurulumunu yapan kişiye yüksek gerilim sistemcisi denir.

Yüksek gerilim sisteminin görevleri nelerdir

 • Bilgisayar üzerinde tasarım yapma
 • Kompanzasyon sistemlerinin bağlantılarını gerçekleştirme
 • Mesleki ve Teknik resim çizimleri yapıp okuma
 • Elektronik konusunda temel uygulamaları yapma
 • Elektrik devreleri ile bağlantılarını yapma
 • Hesaplama ya da ölçme işlemleri gerçekleştirme
 • Endüstri alanında arıza analizi ya da kontrol yapma
 • Her türlü enerji nakil hatlarının ya da koruma sistemlerinin ölçüm, bağlantı ve montajlarını yapma
 • Elektrik dağıtım sistemlerinin projelerini, montajlama, okuma ve bağlantılarını yapma
 • Enerji dağıtım ya da üretim merkezlerinin montajını, bağlantılarını yapma ve her türlü özelliklerini bilme
 • Ek mufu başlıklarının montajını gerçekleştirme ve yeraltı hat kablolarını döşeme
 • Modüler hücre seçimi yapma
 • Koruma röleleri seçme, montajlama ve bağlantılarını sağlama
 • Yüksek gerilim tesislerinin onarım ya da bakımlarını yapma
 • Topraklama trafolarının ve nötr dirençlerinin bağlantılarını sağlama

Kimler yüksek gerilim sistemcisi olabilir

Soğukkanlılığını koruyabilenler

Sorumluluk alarak işini titiz ve zamanında yapabilenler

Grup çalışmasına uyum sağlayabilirler

Ayrıntıları titizlikle uygulayabilenler

Her türlü makine ve aletlerle meşgul olmaktan haz duyanlar

Elektronik, elektrik ve mekanik konularında yetenekli ve becerikli olanlar

Titiz, dikkatli, sabırlı ve soğukkanlılığını muhafaza edebilenler yüksek gerilim sistemcisi olmak için ideal kişilerdir.

Yüksek gerilim sistemcisi hangi araç gereç ve ekipmanları kullanır

Demir direk, tel çeşitleri, aydınlatma direği, parafudr, trafo, sigortalama sistemleri, galvanizli direk, kaynaklı demir direk, beton direk, kontrol kalemi, el matkabı, kürek, makara, izole eldiveni, özel ayakkabı, izole pense, akü şarj cihazı, kablo çekim makarası, hidrolik bükme presi, iletken çekim makarası, civata, somun, yalıtım malzemeleri, kesici kumandaları, kablo bağlantı parçaları, topraklama bağlantıları, montaj ekipmanları, havya, el breyzi, tornavidalar, pense çeşitleri, topraklama masası, fazmetre, ampermetre, voltmetre, frekansmetre, toprak direnci ölçüm cihazı, test cihazı, trafo yağı, izolasyon test makinesi, avometre, frekansmetre ve sayılamayacak kadar araç gereç ve ekipman yüksek gerilim sistemcisinin olmazsa olmaz malzemeleri arasındadır.

Yüksek gerilim sistemcisi çalışma koşulları ve ortamları

Kapalı açık mekan fark etmeksizin bütün koşullarda çalışmak zorundadırlar. Çünkü enerji dağıtım sistemlerinin onarım, bakım, montaj, tamirat işlemleri her koşulda yapılabilmektedir. Gerektiği durumlarda yüksek direklere tırmanmak zorundadır. Bu sebeple dikkatli hareket etmek, kazalara sebebiyet vermemek gerekmektedir. Çoğunlukla elektrik üreten sistemler ile bağıntılı olarak çalışırlar bu mesleği icra edecek kişilerin küçük işletmeler ile pek ilişkisi olmaz. Çünkü orta ya da büyük ölçekli işletmeler enerji dağıtım ya da enerji üretim sektöründe boy gösterirler. Ancak ölüm tehlikesi her an için var. İşin doğası gereği elektrikle uğraşmak zorundadırlar.

Yüksek gerilim sistemcisi maaşı

Yüksek gerilim sistemcisi olmak için alınması gereken eğitim

Bu mesleği icra etmek için meslek ya da teknik liselerin elektrik elektronik teknolojisi alanına bağlı yüksek gerilim sistemleri bölümünde eğitime başlaması gerekmektedir. Gerekli staj ve eğitim sonrasında kendilerine iş bulma şansı doğacaktır. Yüksek gerilim sistemcisi iş imkanları enerji sektörünün hızlı bir şekilde atılım yapan, ülkemizde bu işle meşgul olmak isteyenlere iş imkanları oldukça fazladır. Çünkü Türkiye’de enerji dağıtım işletim işleri özel firmalara da verildi dolayısıyla güneş enerjisi elektrik enerjisi başta olmak üzere Türkiye’nin hemen her bölgesinde yüksek gerilim sistemcisi ihtiyacı mevcuttur.

Yetişkin bir kişi uygun şartlarda çalışarak iyi paralar kazanabilir. Çünkü Türkiye genelinde özel teşebbüsün devreye girmesi ile iş bulma olanağı oldukça yükselmiştir. Yüksek gerilim sektöründe çalışan firmalar tarafından iş imkanları sunulmaktadır, çünkü büyük çaplı firmalar işletmelerinde kendini yetiştirmiş birikim sahibi yüksek gerilim sistemcilerine ihtiyaç duymaktadır. Kamu alanında da bobin sarım atölyeleri başta olmak üzere büro makinelerinin teknik servisinin sağlanmasında, elektrik pano kurulum atölyelerinde, elektrik tesisatlarında yürüyen merdivenler ve asansörler gibi teknik personele ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam sağlanmaktadır. Güvenlik sistemleri iletişim cihazları, haberleşme, radyo, televizyon ışık sistemleri, seslendirme sistemleri, elektrik tesisatı taahhüt firmaları ve benzeri yerlerde iş imkanları mevcuttur.

Yüksek gerilim sistemcisi maaşı ne kadar

Eğitim aşamasında burs ve staj parası hakkı elde ederken, eğitim sonrasında da çalıştığı kurumun durumuna göre başlangıçta asgari ücret alır. Tecrübe, performans ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak yüksek gerilim sistemcisi maaşı artış gösterir.

Bir önceki yazımız olan Stres Atma-Öfke Kontrol Merkezi Açmak başlıklı makalemizde İlginç iş fikirleri, öfke kontrolü için dükkan ve öfke ve sinir kontrol merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ