YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SİSTEMİ

YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SİSTEMİ

YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SİSTEMİ HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI SORU: YGS VE LYS kaç aşamalı bir sınavdır? CEVAP: 2 AŞAMALI BİR SINAV OLUP, YGS 1 OTURUMDA, LYS 5 farklı oturumda ösym tarafından yapılan bir sınavdır. SORU:ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANLARI EN AZ VE EN ÇOK KAÇ PUAN OLUR? CEVAP: EN DÜŞÜK 250 VE EN FAZLA DA […]

YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SİSTEMİ HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI

SORU: YGS VE LYS kaç aşamalı bir sınavdır?
CEVAP: 2 AŞAMALI BİR SINAV OLUP, YGS 1 OTURUMDA, LYS 5 farklı oturumda ösym tarafından yapılan bir sınavdır.
SORU:ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANLARI EN AZ VE EN ÇOK KAÇ PUAN OLUR?
CEVAP: EN DÜŞÜK 250 VE EN FAZLA DA 500 OLUR AMA katsayılarla çarpılınca en az 30 ve en fazla 60 puana dönüşür.
SORU:Meslek lisesi çıkışlılar ve öğretmen lisesi çıkışlılar kendi alanları ile ilgili bölüm seçerelerse ek puan alır mı ve ne kadar fark eder?
CEVAP:Evet ek puan kazanabilecekler. Bu tamamen yapılan netle ilgili olacak. Yani katsayı herkes için 0.12 iken bu durum kendi alanı ile ilgili bir bölüm seçen meslek liseliler için +0.06 fazla olacaktır. Yani bu sonuçla maksimum 30 puana kadar ek puan alma şansları olacaktır.
SORU:YGS’de kaç soru sorulacak ve hangi derslerden çıkacak?
CEVAP: Tablodaki şekilde soru sayısı ve kapsamı olacaktır. Özellikle Türkçe’de paragraf ağırlıklı yorumlama gücünü ölçen sorular olacağını hatırlatalım.

YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SINAVINDA SORU SAYILARI

SORU: YGS kimler girmelidir?
CEVAP: Liseden mezun olan ve lise son sınıfta okuyan herkes bu sınava girmeye hak kazanır.

SORU: YGS puan sınırı var mıdır, en az kaç almalıyız?
CEVAP: Evet. Farklı puan sınırları vardır. Özel yetenek sınavı ile girilen bölümler için en az 140 puan, polis meslek yüksekokuluna giriş için 260 puan ve diğer geçişler için ise YGS puan türlerinden herhangi birinden 180 puan almak gerekiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yazarlar ve Eserleri Konu Anlatımı

SORU: YGS  puanı ile LYS puanı nasıl hesaplanacak?
CEVAP: YGS  puanı yüzde 40 ile çarpılacak sonra LYS puanı da yüzde 60 ile çarpılacak ve her iki puan toplanacaktır. LYS SINAVINA GİRMEK İSTEMEYEN ADAYLAR YGS puanı ile öğrenci alan programlara da kayıt olabilecektir. İstemeyen öğrenciler LYS’ye girmek zorunda değildir. Yada LYS’ye girip başarısız olan adaylar YGS puanı ile de tercih yapabilecekler. Bazı öğrenciler LYS puanım düşünce Ygs PUANIM DA DÜŞÜYOR GİBİ YANLIŞ BİLGİLERE SAHİPTİRLER. YGS puanı değişmeyecektir.

YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SINAVI SORU DAĞILIMI

LYS puanlarının ayrıntılı tablosu

SORU: LYS soru konuları ağırlıklı olarak  kaçıncı sınıflardan çıkar?
CEVAP: En çok lise 2, 3, 4 ve az da olsa 1. sınıf yani 9’dan da sorular çıkar.
SORU: LYS ve YGS ağırlıklı konuları ve soru sayıları nasıl olur?
CEVAP: Kesin olmamakla beraber burada tabloya yakın sorular çıkar.
SORU: Hangi sınava hazırlanmalıyım, YGS mi, LYS mi, yoksa her ikisine de mi?
CEVAP: Bu sorunun cevabı tamamen size bağlı. Siz ne istediğinize ve neye eğiliminiz ve yeteneğiniz olduğuna karar verin sonra gireceğiniz sınav da netleşir. Sınavı 2 aşamalı ve farklı puan türlerinde yapmadaki amaç da bu  zaten. Meslek lisesi çıkışlı iseniz SADECE YGS yeterli olabilirken HEDEF BÜYÜTÜRSENİZ LYS İLE DAHA FARLI ALANLARI DA TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SİSTEMİ için önce kendinizi tanıyın. Yani neye ilgi duyuyorsunuz, neyi istemiyorsunuz kafanızda şekillendirin ki gereksiz yorgunluklara girmeyin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Formülsüz Soru Çözme Teknikleri

Bir önceki yazımız olan Reaksiyon Hızı Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Ekzotermik ve endotermik reaksiyon, Reaksiyon Hızı Konusunun Videolu Anlatımı ve Reaksiyon hızı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?