YÜKSEK TANSİYON MU, HİPERTANSİYON MU

YÜKSEK TANSİYON MU, HİPERTANSİYON MU

Tansiyon ve  Yüksek Tansiyon Arasındaki Fark  Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı günümüzde çok yaygın olarak görülen ve doğru önlemler alınmadığında ya da tedavi edilmediğinde çok ciddi sonuçlara ve hatta ölüme yol açabilecek hastalıklardır. Tansiyon, damarlarda dolaşan kanın damar duvarına yaptığı basıncı ifade eder. Yüksek tansiyon ise damarlardaki kan basıncının normalin üzerine çıkmasıdır. Bu da damar […]

Tansiyon ve  Yüksek Tansiyon Arasındaki Fark 

Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı günümüzde çok yaygın olarak görülen ve doğru önlemler alınmadığında ya da tedavi edilmediğinde çok ciddi sonuçlara ve hatta ölüme yol açabilecek hastalıklardır. Tansiyon, damarlarda dolaşan kanın damar duvarına yaptığı basıncı ifade eder.

Yüksek tansiyon ise damarlardaki kan basıncının normalin üzerine çıkmasıdır. Bu da damar duvarına zarar vererek damar sertliğine ve kan dolaşımının bozulmasına sebep olur. Vücudumuzdaki kan dolaşımında bir sorun olduğunda damarlarımızın beslediği organlarımızda da büyük hasarlar meydana gelir. Yüksek tansiyona yol açan birçok sebep vardır. Bunların arasında şunları sayabiliriz kalıtım. Cinsiyet, yaş, stres, şişmanlık, fazla tuz kullanımı, sigara içme, hareketsiz hantal yaşam olarak adlandırabiliriz. Yine alkol ve sigara en fazla etki eden sebepler arasında yer almaktadır.

HİPERTANSİYON

Yüksek tansiyon sinsi bir hastalıktır. Birçok insan tansiyonun yüksek olduğunu bilmeden yıllarca yaşayabilmektedir. Yüksek tansiyona bağlı olarak bazı insanlarda baş dönmesine baş ağrısı, sürekli yorgunluk hissi, kulaklarda uğultu ve kulaklarda çınlama şeklinde belirtiler verebilmektedir.

Yüksek Tansiyon Hastalarının Hayatı Nasıl Olmalı

Yüksek tansiyon belirli aralıklarla ölçüm yapılarak kontrol edilebilir. Bu çok önemlidir, çünkü en kesin ve en etkili çözüm yoludur. Doktorunuz tarafından yapılan kontroller sırasında veya siz de evde tansiyonunuzu ölçerek not edebilirsiniz.

Tansiyon ölçümünü belli aralıklarla ve günün aynı saatlerinde aynı işlevler sonucunda not ediniz. Bu sizin için daha sağlıklı olacaktır. Yani her gün öğle yemeğinden 1 saat sonra oturarak sakin bir şekilde olmak şartıyla aynı düzenle not ediniz. Tansiyon ölçümlerinde normal değer olan 12′ye 8 değerlerinden yüksek ise bir doktora gitmenizde fayda var. Tansiyon ölçümü iki rakamla ifade edilir. İlk rakam kalbin kasıldığı andaki basıncı ifade eder. İkinci rakam kalbin gevşediği andaki basıncı ifade eder.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Okul Ortamında Çocuk Sağlığı

Yüksek Tansiyon İnsana Zarar Verir mi

Yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığı anda bir çok hastalığa sebebiyet verebilir. Özellikle kalp beyin, gözler ve böbreklerde ortaya çıkan ortaya çıkan kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu da insanın tüm yaşamını etkileyebilir. Yüksek tansiyon kalpte büyümeye yol açar ve kalp hastalıklarının gelişmesine sebep olur. Ayrıca kalbi besleyen damarlarda tıkanma meydana getirebilir. Bunun sonucunda kalp krizi meydana gelebilir. Yüksek tansiyon beyin damarlarında tıkanmaya neden olabilir. Beyinde oluşan felç hastanın sakat kalmasına, hatta ölmesine sebep olabilir. Yüksek tansiyon yine gözlerdeki damarları da etkileyerek körlüğü kadar giden görme bozukluğuna sebep olabilir. Aynı şekilde böbrek damarlarımızda da etkili olarak böbrek hastalığının gelişmesine neden olabilir ve bu süreç diyalize kadar ilerleyebilir. Tüm bunlara rağmen yaşam şeklimizde yapacağımız değişiklikler ile yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler ile doğru ve dengeli beslenme düzenli yürüyüş ve egzersiz ile ideal kilomuzda kalmalıyız. Yemeklerde tuz kullanımını azaltmalıyız. Alkol ve sigara kullanmamalıyız. Mümkün olduğunca stresten ve stresli yaşamdan uzak durmaya çalışmalıyız.

Hipertansiyon Hastalığı Tedavi Edilebilir mi

Hipertansiyon hastaları bu önlemlerle  yeterli kalmamalı, doktorların verdiği ilaçları da düzenli olarak kullanmalıdır. Kontrole gitmeli, tansiyonunuzu da düzenli olarak ölçtürmelisiniz. Kendinizi iyi  hissetseniz bile ilacınızı her gün aynı saatte içmeyi ihmal etmemelisiniz. Doktorunuz size en uygun tedaviyi seçecektir. Yüksek tansiyonunuz ne kadar erken anlaşılır ve tedavinize ne kadar erken başlanırsa vücudunuzda oluşabilecek hasarlar da o kadar azalacaktır. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ömür boyu süren hastalıklardır, ancak yaşam şeklinizi yapacağınız bazı değişikliklerle kontrol altına alabilirsiniz. Bu sebeple bu hastalıkların vücudumuzda yapacağı hasarları geciktirebilir hatta önleyebilirsiniz. Unutmayın ki sağlıklı bir yaşam sizin elinizdedir!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  C Vitaminli Detoks İçeceği

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?