Yüksekler Neden Soğuk Olur

Yüksekler Neden Soğuk Olur

Dağlara çıkmayı seviyor musunuz bilmiyorum ama eğer bir dağa çıkarsanız orada havanın alçak yerlere göre daha soğuk olduğunu ama güneşin alçak yerlere göre daha fazla yakıcı olduğunu öğrenmiş olacaksınız.  Bu durumda aklınıza şu soru gelebilir ‘o zaman dağın zirvesinde bronzlaşmak daha kolay olur.’ Bir bakıma cevabınız doğru. Peki nasıl oluyor da yüksek rakımlı olan yerler […]

Dağlara çıkmayı seviyor musunuz bilmiyorum ama eğer bir dağa çıkarsanız orada havanın alçak yerlere göre daha soğuk olduğunu ama güneşin alçak yerlere göre daha fazla yakıcı olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

 Bu durumda aklınıza şu soru gelebilir ‘o zaman dağın zirvesinde bronzlaşmak daha kolay olur.’ Bir bakıma cevabınız doğru. Peki nasıl oluyor da yüksek rakımlı olan yerler güneşin daha yakın olduğu halde deniz seviyesine göre daha soğuk olması gerekmiyor mu? Çünkü güneşe yakın olan cisimler güneşe uzak olanlara oranla daha çok sıcak olması gerekmez mi? Peki dağdaki durum neden farklı dada insan deniz seviyesine göre yerine göre 3000 metre 5000 metre hatta Everest’i baz alırsak 8000 metre daha güneşe yakın olduğu halde insanlar dağların tepesinde neden daha çok üşüyor?

dağlar neden soğuk olur

 İşte bugünkü araştırma konumuz dağların tepesi güneşe daha yakın olmasına rağmen insanlar neden daha fazla üşür, olacak.

Cevabı 2 şekilde açıklamak mümkün. Sıcaklığın yükseğe çıktıkça düşmesinin 2 etkene bağlı olduğunu bilmemiz gerekir.

 

Birincisi hava güneşten gelen bütün zararlı ışınları emdiği için (ki bunlara ultraviyole ya da x ışınları adı verilmektedir) güneşin ısısını pek soğuramaz. Dünyanın yüzeyi havadaki iletken tabakaları konveksiyon yoluyla bitişik olarak soğurmadığı için bu tuhaf ama bilimsel olay  gerçekleşir.

İkinci etken ise normal olarak dünya yüzeyine yakın bir yerde ısının havanın soğuk hava tabakalarının üzerine kadar yükselmesi beklendiği halde, sıcak hava yükseldiği zaman daha soğuk ve daha az yoğun katmanlarla karşılaştığı için sıcak hava daha çok yol alamamışken kendisiyle aynı sıcaklıkta bulunan bir katman karşılaştığı zaman durur. 

İşte bu şekilde istek alan soğuk katmanların altına sıkışmış olması sonucunda daha sıcak katmanların yeryüzüne daha yakın bir yerde hapsolduğu bir tür gence oluşumuna sebep olur.

Unutulmaması gereken bir husus ise bu şekildeki dağılım hareketinin günden güne, yıldan yıla değiştiğini unutmamanız gerekir. Esasen dünyamızın merkezden dışa doğru giderek ısı artışı gösterdiğini de gözardı etmemek lazımgelir. Bir başka ısınma yöntemi yükseklik etkisidir. Atmosferde yükseldikçe ısı düşer.  Bu gerekçelerle yükseklerin soğuk olduğu bilinmelidir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ali Kuşçu Hakkında Bilgi

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?