Yüzde  Hesaplama Konu Anlatımı

Yüzde  Hesaplama Konu Anlatımı

Yüzde  hesaplama sadece okul derslerinde değil günlük hayatın her alanında kullanılan bir gerçektir. Petrol fiyatlarına yapılan zamlar yüzde olarak yansıtıldığı gibi memur zammı, elektrik faturası zammı, doğal gaz zammı gibi sürekli olarak duyulan bir konudur yüzde hesapları. Yüzde problemleri kolay çözümü. Siz değerli öğrencilerin de büyüdüğünüz zaman en çok üzerinde duracağı konuların başında geleceğinden hiç şüphemiz […]

Yüzde  hesaplama sadece okul derslerinde değil günlük hayatın her alanında kullanılan bir gerçektir. Petrol fiyatlarına yapılan zamlar yüzde olarak yansıtıldığı gibi memur zammı, elektrik faturası zammı, doğal gaz zammı gibi sürekli olarak duyulan bir konudur yüzde hesapları. Yüzde problemleri kolay çözümü.

Siz değerli öğrencilerin de büyüdüğünüz zaman en çok üzerinde duracağı konuların başında geleceğinden hiç şüphemiz yoktur. Çünkü insanın doğası gereği geçim hesabı yapmak dolayısı ile artış ve eksilme konularıyla doğrudan orantılı olan yüzde hesabı bilinmesi gereken doğal bir konudur.

Yüzde  hesaplama konu anlatımı videosu

Yüzde yüz dediğimiz şey aslında 1 bütün olarak algılanmalı ve ona göre hesap yapılmalıdır. Yüzde yüz 1 bütünü ifade ediyorsa buradan hareket ederek % 20, %50, % 30 vb hesaplamalar kolay bir şekilde hesaplanabilir.
Yüzde hesaplamanın aslında yine oran orantı konusunu bilmekten geçtiğini hatırlatmakta yarar var veya denklem kurmasını biliyorsanız verilmeyen yerine koyacağınız x sayısını oran yada orantı yaparak yüzdeyi kolayca bulabiliriz.
Yüzde problemlerinde sorular genelde ya önce yüzdesi verilmiş bir sayının önceki halini sorar ya da verilmiş bir sayının yüzdesini hesaplamanız istenir.

Yüzde problemleri kolay çözümü

Her durumda yüzde hesaplanırken başlangıç sayısının her zaman yüzdesi alınması gerektiğini düşünmeliyiz.
Sınavlarda en çok sorulan soru türleri bir gurupta bulunanların % 30 x iken, % 20’si y ise z gurubu üyeleri kaç kişidir benzeri sorular çıkar. Bu tür yüzde  hesaplama konu anlatımı soruların çözümünde yüzde yüz üzerinde yola çıkarak hareket edildiği zaman verilenlerinde yüz üzerinden hesaplanması ve katlarını hesaplamak en doğru yol olacaktır. Konuyu pekiştirmek için dersi takip ediniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nem Konu Anlatımı

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?