Z Harfinin Öğretim Tekniği

Z Harfinin Öğretim Tekniği

Z sesinin öğretimi oldukça kolay ya da zor diyemeyiz ama alttaki dönüşümü gerçekleştirmek çocuklar için sanki bir işkence gibi görülmektedir, bunun için hiç aceleci olmadan harfin önce sesini hissettirmek ve belleklerine geliştirmek gerekmektedir. Böylece çocuklar z sesinin yazılışına daha sonra zorlansalar da yapacaklardır. Sesinin hissettirilmesi için yapılması gerekenler her zaman olduğu gibi içinde bu Harfinin […]

Z sesinin öğretimi oldukça kolay ya da zor diyemeyiz ama alttaki dönüşümü gerçekleştirmek çocuklar için sanki bir işkence gibi görülmektedir, bunun için hiç aceleci olmadan harfin önce sesini hissettirmek ve belleklerine geliştirmek gerekmektedir. Böylece çocuklar z sesinin yazılışına daha sonra zorlansalar da yapacaklardır. Sesinin hissettirilmesi için yapılması gerekenler her zaman olduğu gibi içinde bu Harfinin olduğu kelimeleri Çocuklara söyletmeye çalışıyoruz. 

Z sesinin öğretim 

Arı Maya çocukların çok sevdiği bir çizgi film karakteri olduğu için oradan Giriş yaparak onun çıkardığı sesi taklit etmelerinin isteyebilirsiniz. Z sesi çocukların çok hoşuna gider ve oldukça çok söylerler zenci onların korktuğu bir insan gibi görünse de siz onların da normal insan olduğunu sadece renklerinin farklı olduğunu anlatmaya da ihmal etmeyin. zincir, zebra kelimeleri de çocuklara hissettirebilirsiniz, kelimenin sonunda bulmak için de yıldız kelimesinden faydalanabilirsiniz horoz bunları öğretirken çocuklara drama yaptırmayı ihmal etmeyin yoksa yaptığınız etkinlik çok sıkıcı olur çocuklar Sizin bir an önce susmanız bebekler ortasında hissettirmek içinde kazma yazmak yazı gibi kelimeleri çocuklara söylettirmeye çalışırız. 

z

Daha sonra yazma aşamasında biraz farklı olduğunu yukarıdan yatay giden çizgi sonra çapraz aşağıya iniyor altta dönüş gerçekleştirdikten sonra birazcık kıvrımlı bir şekilde yatay yukarıya doğru çıkıyor, bu harfin diğer harflerde bağlantısı da oldukça meşakkatli ve yorucu olan harflerden olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklar sıkıldığı zaman ara da karpuzu sever misiniz güzel midir gibi içinde z sesi olan kelimelerle öğretimin eğlenceli hale getirebilirsiniz. saz, yazı, zar kelimeleri sizlere yol gösterici olabilir. Z sesinin (harfinin) öğretimi nasıl yapılır videoda öğrendiniz.

Hepinize kolaylıklar diliyoruz. Biliyoruz ki harf öğretiminin ustası oldunuz ve bize fazla ihtiyaç duymuyorsunuz ancak yine de farklı fikirleri öğrenmek, bilmek her zaman faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  1. SINIF TÜRKÇE HECE BİLGİSİ SINAVI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?