Zabıt Katibi Kimdir-Ne İş Yapar-İş İmkanları-Maaşı

Zabıt Katibi Kimdir-Ne İş Yapar-İş İmkanları-Maaşı

Zabit katibi kime denir Hukuki konularda yazışma işlerine bakan kişidir. Zabıt katibi yüksek yargı organlarında, Cumhuriyet savcılıklarında, adliyelerde, anayasa mahkemesinde, seçim kurullarında ve bölge idare mahkemeleri gibi hukuksal konuların görüldüğü yerlerde çalışır. Buralarda yazışma dosyaların düzene sokulması, duruşma tutanaklarının hazırlanması, kalem işleri, sekreterya hizmetleri gibi sorumlulukları olan personeldir. Zabit Katibinin görevleri nelerdir Çalıştığı kurumun niteliklerine […]

Zabit katibi kime denir

Hukuki konularda yazışma işlerine bakan kişidir. Zabıt katibi yüksek yargı organlarında, Cumhuriyet savcılıklarında, adliyelerde, anayasa mahkemesinde, seçim kurullarında ve bölge idare mahkemeleri gibi hukuksal konuların görüldüğü yerlerde çalışır.

Buralarda yazışma dosyaların düzene sokulması, duruşma tutanaklarının hazırlanması, kalem işleri, sekreterya hizmetleri gibi sorumlulukları olan personeldir.

Zabit Katibinin görevleri nelerdir

 • Çalıştığı kurumun niteliklerine göre resmi yazıların yazılması,
 • İcra takip işlerinin yürütülmesi,
 • Kendine tevdi edilen görevlerin yapılması,
 • Dosyalama işlemlerinin silintisiz ve muntazam bir şekilde yapılması
 • Karar ve tutanakları uygun bir şekilde yazılması
 • Mahkemede çalışıyor ise davalara ait olan müzekkereleri yazmak ve ilgili kişilere göndermek cevap gelmeyen müzekkereleri tekinini yapmak
 • Dava dosyaları için dizi pusulası yapmak
 • Tutuklama veya serbest bırakma yazıları yazarak hüküm özetlerinin zamanında ilgili makamlara iletilmesini sağlamak
 • Acil olarak kabul edilen nafaka takdiri nüfus kayıtlarının düzeltilmesi ya da mirasçılık belgesi gibi davaların öncelikli olarak yazılması
 • Duruşmalar haricinde nasip ya da hakim huzurunda yapılacak olan bütün işlerde hazır olmak
 • Kendine yüklenmiş olan yönetmelik ve kanunların uygulamasını sağlamak

Zabıt katibi hangi araç gereçleri kullanır

Bilgisayar

Yazıcı

Fotokopi makinası

Klasörler

Dosyalar

Faks

Kimler zabıt katibi olmalıdır

 • On parmak klavye ve bilgisayarı iyi kullanabilenler
 • Hukuk ve sosyoloji alanında ilgisi bulunanlar
 • Her türlü büro araç gereçlerini kullanabilenler
 • Hafızası güçlü Türkçe’yi güzel kullanan, resmi yazışma usulleri ne iyi bilen kişiler
 • Titiz, tertipli, çalışkan, sorumluluk alabilen, güvenilir ve ileri görüşlü kişiler
 • Sürekli olarak kendini geliştiren, iş ilişkilerinde sır tutabilen, görgü ve nezaket kuralları yanında protokol esaslarına uygun hareket eden kişiler
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnşaat Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Zabıt katipleri nerelerde çalışır

Kapalı ya da açık bürolarda çalışabilirler. Genelde iş yükü fazla olan, küçük hacimli bürolarda çok fazla kişilerin sıkıştığı ortamlarda bulunurlar. Türkiye gibi hele hele mahkeme ortamlarda ağır yük altında iş yoğunluğu ile yoğun mesai yapacakları bir gerçektir. Çalıştığı büro ortamında devamlı dosya ve klasörler arasında boğuşmak zorunda kalan zabıt katibi alerjik problemler ile enfeksiyon hastalıklarına maruz kalabilir. Uzun süre masa başında çalışmak zorunda kalırken beraberinde bilgisayar kullanmak zorunda olduğu için eğer ergonomik koşullar sağlanırsa omurga hastalıklarından uzak kalabilir.

Aynı şekilde bilgisayara sürekli bağımlı bir iş olması hasebiyle eklem ve göz rahatsızlıkları yaşayabilir. Beraberinde damar tıkanıklığı, sinir ve strese bağlı hastalıklar ile cebelleşmek zorunda kalabilirler.

Zabıt katibi olmak için alınması gereken eğitim

Lise eğitiminden sonra girilen YKS sonucunda yeterli düzeyde puan alanlar Adalet Meslek Yüksek Okullarına giriş yapar. Buradan mezun olanlar zabıt katibi olarak görev alabilir.

Zabıt katibinin iş imkanları

Alanı ile ilgili olarak yapılan sınavlarda başarılı olması durumunda mübaşir veya zabıt katibi olarak göreve başlayan personel;

Noterlerde, infaz kurumlarında, özel ya da resmi bankalarda, özel ya da kamu kuruluşlarındaki hukuk müşavirliğinde çalışabilirler. Ayrıca Cumhuriyet başsavcılıkları, 1. derece mahkemeler, Adalet Bakanlığının farklı birimleri, idare ve vergi mahkemeleri, bölge mahkemeleri, yüksek mahkemeler, avukat büroları, hukuk büroları, Yüksek Seçim Kurulları, tutukevleri, ceza infaz kurumları, sigorta şirketleri, bankalar iş imkanı sunmaktadır. Hatta özel güvenlik şirketlerinde bile hukuk departmanlarında çalışabilirler. Bütün bu bahsettiğiniz birimlerin daima zabıt katibi ihtiyacı vardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

Zabıt katibi maaşları ne kadardır

Devlet kademesinde herhangi bir kurumda işe başlayanlar devlet memurları yönetmeliği hükümlerine göre maaş alır. Zabıt katibi maaşı en düşük memur maaşı ile başlar, meslekte yaşayacağı ilerlemeye göre gelir artar. Özel kurumlarda çalışanların ise Asgari Ücretin yaklaşık iki katı civarında kazanç sağlayacakları söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?