Zenginlik Üzerine Fıkralar

Zenginlik Üzerine Fıkralar

Nasıl zengin olmuş Gazeteciler popüler olmuş kişilerle röportaj yaparak tirajlarını artırmak için çaba sarf eder. Bir zenginin nasıl zengin olduğunu öğrenmek için genç gazeteci ona soru yöneltir: -Saygıdeğer iş adamı, bugünlere nasıl geldiniz? Bu inanılması güç servete nasıl ulaştınız, bizimle paylaşmak ister misiniz? 70 yaşında olan zengin adam: -Elbette! Memnuniyetle size bugünlere nasıl geldiğini anlatayım, […]

Nasıl zengin olmuş

Gazeteciler popüler olmuş kişilerle röportaj yaparak tirajlarını artırmak için çaba sarf eder. Bir zenginin nasıl zengin olduğunu öğrenmek için genç gazeteci ona soru yöneltir:

-Saygıdeğer iş adamı, bugünlere nasıl geldiniz? Bu inanılması güç servete nasıl ulaştınız, bizimle paylaşmak ister misiniz?

70 yaşında olan zengin adam:

-Elbette! Memnuniyetle size bugünlere nasıl geldiğini anlatayım, der ve başlar konuşmaya:

-Ülkemiz yeni savaştan çıkmıştı. Herkes çok fakirdi, haliyle biz de kıt kanaat geçiniyoruz. Ailemi geçindirmek, onlara rahat bir hayat sürdürmek amacıyla müthiş bir fikir uygulamaya başladım. Sadece 5 TL vardı. Gittim 5 tane elma aldım. Bu elmaları bir güzel parlattım, ikişer liradan sattım. Sonra 10 lira ile 10 tane daha elma aldım. Onları da aynı şekilde satarak sermayeyi artırmaya çalıştım. Sonraki günlerde bir kasa elma aldım. Aynı şekilde onları da pırıl pırıl parlatarak yeni müşterilerle buluşturdum. Her geçen gün daha fazla kazanmaya başlıyorum. Nihayetinde param 200 TL oldu. Tam böyle devam etmeyi düşünüyordum ki ilginç bir haber aldık. Eşinin dedesi vefat etmiş ve tam 50 milyon dolar mirası torununa bırakmış.

Kim daha zengin

Oğlunun, hayatı gerçek anlamıyla kavrayabilmesi için köydeki yaşamı göstermeye çalışan zengin baba ilginç bir yöntem uygular. Onu alır ve köy yaşantısını içine götürür. Bir hafta orada edindiği izlenimleri soracaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kayak Merkezleri Kar Bekliyor

Köyde bir hafta kalan genç, babası ile birlikte geri yaşadıkları şehre dönerler. Dönüş sonrası zengin baba çocuğuna sorar:

-Nasıl izlenimlerin? Fakir insanların hayatını yakından görebildin mi?

-Evet babacığım! Gerçekten çok güzel bir hafta geçirdim.

-Peki, neler gördün, neler öğrendin?

-Babacığım öğrendiğim şu ki, benim bir tane köpeğim var köylülerin sayısız. Bizim villada bir tanem havuz var, köylülerin sonu görünmeyen pırıl pırıl akan dereleri var. Bizim bahçede yapay ithal ışıklar yanıyor, köylülerin olağanüstü doğal yıldızları var. Bizim yaşadığımız yerde görüş açımız çok kısıtlı, köylülerin ise sonsuz ufukları var.

Şaşkınlığa uğrayan baba ne diyeceğini bilemez, susar kalır. Oğlu ise son olarak babasına şunları söyler:

-Beni buraya getirerek ne kadar fakir bir hayat yaşadığımızı gösterdiğin için sana minnettarım babacığım!

Kim daha fakir acaba…

Bir önceki yazımız olan Evlilikle ilgili fıkralar başlıklı makalemizde Daha önce neredeydin, Gelirim belli ve Hangi burç hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?