Zihin Engelliler Öğretmeni İş İmkanları, Görevi, Maaşı

Zihin Engelliler Öğretmeni İş İmkanları, Görevi, Maaşı

Zihin engelliler öğretmeni ne iş yapar kimdir Hizmet verdiği eğitim kurumunda zihinsel olarak engelli olduğu düşünülen öğrencilere her türlü bilgi, beceri, davranış ve tutum kazandırmak amacıyla eğitim öğretim hizmeti veren personeldir.  Çalıştığı kurumda öğrencilere destek olmak onları hayata hazırlamak ve  bilgilendirmek için çalışan kişidir. Zihinsel engelliler sınıf öğretmeninin görevleri nelerdir Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izin […]

Zihin engelliler öğretmeni ne iş yapar kimdir

Hizmet verdiği eğitim kurumunda zihinsel olarak engelli olduğu düşünülen öğrencilere her türlü bilgi, beceri, davranış ve tutum kazandırmak amacıyla eğitim öğretim hizmeti veren personeldir.  Çalıştığı kurumda öğrencilere destek olmak onları hayata hazırlamak ve  bilgilendirmek için çalışan kişidir.

Zihinsel engelliler sınıf öğretmeninin görevleri nelerdir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izin verilen kurumlarda müfredata uygun olarak çocukların bilgi, beceri, davranış ve tutum olarak hayata hazırlanmasına yardımcı olur. Bu anlamda öğrencilerine eğitim öğretim hizmeti verirken şefkatle, sabırla yetenekleri doğrultusunda kişisel özelliklerine yönelik çalışmalar yapar.

Hizmet verdiği kurumdaki öğrencilerin her türlü tutum ve davranışlarını gözlemleyerek onların yeteneklerinin gelişmesine yönelik etkinlikler hazırlamak ve çocuklar üzerinde uygulamaktır. Zihin engelliler öğretmeninin görevleri arasında sportif faaliyetler amacıyla ya da yemekhanede, bahçede çocuklarla birlikte vakit geçirmek onlara olumlu davranışlar kazandırırken kötü alışkanlıklara karşı tedbirler almak da vardır.

Kimler zihin engelliler sınıf öğretmeni olmalıdır

Bu mesleği gelecekte yapmayı planlayan insanları aşırı derecede sabırlı, hoşgörülü, anlayışlı, yardımsever olması gerektiği bilinmelidir. Çünkü normal insanlara göre kat kat insanı yoracak olan çocuklar hayatı hazırlanmalı, onlara yeni şeyler öğretilmelidir. Bu bağlamda zihinsel engelliler sınıf öğretmeni olmak için gerekli özellikler şunlardır:

  • Psikoloji ve sosyal birimlere meraklı, sözel açıdan yetenekli, fikirlerini başkaları ile paylaşırken net açık olarak aktarabilen, yardım etmeyi prensip haline getirmiş olmak.
  • Her türlü zorluğa karşı sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü olmak.
  • Yeniliklere karşı açık olmak
  • Farklı sorunları çözmek için yeni çözüm yolları bulabilmek
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çay Eksperi Kimdir, Ne İş Yapar?

Zihin engelliler sınıf öğretmenlerinin çalışma ortamı ve şartları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izin verilen özel eğitim kurumlarında çalışan meslek personeli zor bir görev üstleneceğini peşinen kabul etmelidir. Çünkü hem gürültülü, hem farklı davranış özellikleri sergileyen çocuklara karşı eğitim-öğretim hizmeti vereceğini bilmesi gerekir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışması gereken zihinsel engelliler sınıf öğretmeni mücadeleci, zorluklardan yılmayan, sabırlı, insan odaklı kişiler olduğu için özel ve kamu kuruluşlarındaki eğitim hizmeti veren yerlerde çalışabilir.

Ayrıca bazı zengin insanlar zihinsel engelli çocuklarına birebir hizmet verecek öğretmen arayabilir. Bu durumda ortam rahat olabilir ancak çocuk sorunlu olduğu için yine yıpratıcı ortamlar söz konusu olabilir.

Zihin engelliler öğretmeni olmak için hangi eğitim alınmalıdır

Ortaöğretim kurumlarından herhangi birisini bitirenlerin Yükseköğretim Kurumları Sınavında yeterli puan almaları halinde eğitim fakültelerinin zihin engelliler öğretmenliği bölümünü kazanması şarttır. Buradan mezun olduktan sonra kamu alanında hizmet vermek isteyenlerin KPSS sınavında yeterli puanı alması zorunludur.

Özel sektörde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışmak zorunda kalanlar ise bilgi donanım tecrübe şartları öne sürenlerin şartlarını kabul etmesi durumunda iş imkanı bulacaklardır.

Zihin engelliler öğretmeni iş imkanları

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu en başta olmak üzere rehberlik araştırma merkezlerinde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde açık iş pozisyonlarında kendilerine iş bulma imkanı vardır. Bu bağlamda zihinsel engelliler okullarında, zihinsel engelliler özel eğitim sınıflarında, gezerek özel eğitim uygulamaları olan yerlerde, Otistik Çocuklar Eğitim merkezlerinde ve özel eğitim okulları bünyesinde hizmet veren okul öncesi eğitim sınıflarında iş bulma olanakları mevcuttur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Amway Üyeliğinden Gelir Elde Etmenin Ayrıntıları

Zihinsel engelliler öğretmeni maaşı

Eğitim alırken de burs kazanma şansı elde eden adaylar, eğitim sonrasında alacakları maaş farklılık gösterecektir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda çalışanlar kademe, derecesine göre maaş alma hakkı elde ederler.

Durum özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışanlar için değişkenlik gösterecektir. Zihin engelliler öğretmeni maaşı ek ders olmayacağı için asgari ücret civarında olacaktır. Vazgeçilmez olarak düşünülen vefakar, sabırlı, başarılı zihinsel engelliler sınıf öğretmeni maaşı bir tık daha fazla olması doğaldır.

KPSS neticesinde bir devlet kurumuna yerleşen zihin engelliler sınıf öğretmeni 9/1 aylıkla göreve başlar, her yıl eğitim öğretim tazminatı alır. Ek dersi diğer öğretmenlere nazaran % 25 oranında fazladır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?