Zihinsel Direcin Önemi

Zihinsel Direcin Önemi

Zihinsel direncin sporcular için daha uygun olduğunu, normal insanlar için pek uygun olmadığını çok sık duyarsınız. Herhangi bir sporcunun bir yarışı kazanması için zihinsel dirence ihtiyacı oluyorsa, bizlerin de yaşantısını devam ettirmesi için zihinsel güce o kadar ihtiyacı vardır. Hayatta her istediğinizi elde edip sağlıklı ve huzurlu bir yaşam devam ettirmek için zihinsel direnci geliştirmek zorundayız. İnsanoğlu fiziksel […]

Zihinsel direncin sporcular için daha uygun olduğunu, normal insanlar için pek uygun olmadığını çok sık duyarsınız. Herhangi bir sporcunun bir yarışı kazanması için zihinsel dirence ihtiyacı oluyorsa, bizlerin de yaşantısını devam ettirmesi için zihinsel güce o kadar ihtiyacı vardır. Hayatta her istediğinizi elde edip sağlıklı ve huzurlu bir yaşam devam ettirmek için zihinsel direnci geliştirmek zorundayız.
İnsanoğlu fiziksel gücünü geliştirmek adına farklı çalışmalar dener. Bunun içinde spor salonlarına giderek bir şeyler yapmak ister. Ancak zihinsel olarak kendini geliştirmek için pek bir şeyler denemez. Bu amaçla düzenli olarak egzersiz yaparak formda kalmaya çalışmak, esnekliğinizi artırmak, kaslarımızı güçlendirmek zihinsel direncimizi artırmak için yapılabilecek sıradan işleri nedense hiç aklının ucuna bile getirmez. İnsanın zihnini eğitmesi ise hiçbir kontrol altına alınamayacak bir durum değildir. Zihinsel direnci güçlendirmek çok zor olmayan ve sürekli olarak egzersiz yapılarak başarılabilinen bir gerçektir.

Zihinsel direnci güçlendirmek

Zihinsel direnci geliştirmek için yapılması gerekenler

 • Belirlediğiniz hedeflere ulaştıktan sonra mutluluğunuzu değiştirebilme becerinizi asla geciktirmeyin, aksi takdirde çok uzun zaman beklemek zorunda kalabilirsiniz. Örnek olarak ‘beklediğim işe alınırsam spora başlayacağım… gibi.
 • Kendinize anlaşılır, açık, net ve detaylı hedefler belirleyin ve bu belirlediğiniz hedeflerinizi vadelere ayırın. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli hedefler olarak sınıflandırmanın gerekir, yapacağınız bir işi öncelikle zamanında yapmak için motive olun.
 • Belirlediğiniz amaçları gerçekleştirmek için temponuzu da yine kendiniz ayarlamanız gerekir. Yaşadığımız çevre ve şartlar ne olursa olsun gerçekleştirilebilir ve tutarlı bir aktivite yapmak için gayret edin, yoksa sonuç alamazsınız.
 • Amaçlarınıza tam olarak ulaşabilmek için her zaman pratik yaparak ulaşamazsınız. Önemli olan yaptığın işi dikkatli yaparak sonuca değil, sürece odaklı çalışın. yaptığımız işleri bitirdiniz zaman kendinizi ne kadar mutlu hissedeceğinizi düşünerek uygulamalı çalışırsanız hedeflerinizi gerçekleştirirsiniz.
 • Kendinize bir hedef belirlerken korktuğun şey değil, olmasını istediğimiz şeyi odaklanmanız gerekir olumsuz düşünmekten kendimizi alıkoyun, çünkü negatif düşünmek olumlu sonuçlar doğurmaz.
 • Beklediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız, yeni taktikler belirlemeye çalışın. Sürekli aynı şekilde çalışarak farklı sonuçlar elde etmek pek akıllıca bir yaklaşım değildir.
  kendi kendinize şu soruyu sorun, başarısız olacağımı bile bile bu işe devam edersem sonuç ne olur?
 • Yaptığımız çalışmalarda fiziksel veya zihinsel olarak pozitif hareket etmeyen çalışın. Böyle davranmanın size tuhaf gelirse bu durum aslında sizi olumlu hareket etmeye zorlayacaktır.
 • Yaptığınız bir çalışmada geçmişe takılıp kalmayın hataları tekrar etmenin hiç bir faydası olmayacaktır, önemli olan yaptığınız hatalardan ders çıkartmaktır. Ancak hatalara takılıp kalmak sizi çalışmalarınıza engel olmaktan başka bir işe yaramaz.
 • Önünüze çıkan zorluklarla ve sorunlarla mücadele etmek için yere tekme atmak, duvarlara yumruk vurmak işe yaramaz, yapmanız gereken düzenli hareket ederek kendinizle yüzleşmektir.
 • Sonuç elde etmenin oldukça fazla zaman aldığını bilmek gerekir. Sonuca ulaşmak sanıldığı kadar kolay değildir. Başarmanın zorlu ve acılı bir süreç olduğunu bilmekte fayda vardır. Her zaman kendinizi yaptığınız işe verirseniz sorumluluğunuzun farkında olursunuz, böylece hiç beklemediğiniz zamanlarda bile başarının sizi bulması zor olmayacaktır. Zihinsel direnci geliştirmek sizin için çok kolay. Başarılı olma şansını ellerinizin tersiyle itmemeye gayret edin.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kağıt Yırtmanın Verdiği Zevk

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?