Ziraat Mühendisi İş İmkanları-Maaşı-Görevleri

Ziraat Mühendisi İş İmkanları-Maaşı-Görevleri

Ziraat mühendisi kimdir Ziraat mühendisi türlü endüstriyel bitkileri, tarla bitkilerini, meraları, çayırları, sebzecilik, meyvecilik, bağcılık, ekolojik tarım, biyoteknolojikonularına hakim ve bitkilerin hastalıklardan korunması için mücadele veren bu konuda gerekli donanıma sahip olan kişidir. Ziraat mühendisi tarımsal alanda yapılan çalışmaların projelendirilmesi ile geliştirilmesi, toprak ıslahı, sulama, su muhafaza yöntemlerinin geliştirilmesi-planlaması, su bitki ilişkilerinin düzenlenmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, […]

Ziraat mühendisi kimdir

Ziraat mühendisi türlü endüstriyel bitkileri, tarla bitkilerini, meraları, çayırları, sebzecilik, meyvecilik, bağcılık, ekolojik tarım, biyoteknolojikonularına hakim ve bitkilerin hastalıklardan korunması için mücadele veren bu konuda gerekli donanıma sahip olan kişidir.

Ziraat mühendisi tarımsal alanda yapılan çalışmaların projelendirilmesi ile geliştirilmesi, toprak ıslahı, sulama, su muhafaza yöntemlerinin geliştirilmesi-planlaması, su bitki ilişkilerinin düzenlenmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, gübreleme, bitki beslenmesi, tarımsal makinelerin geliştirilmesi-kullanılması her türlü tarımsal makinelerin kullanılması-geliştirilmesi-projelendirilmesi gibi konularda da bilgi sahibi olan teknik personeldiri

Ayrıca arıcılık, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, hayvan popülasyon genetiği, süt ürünleri ve süt teknolojisi, su ürünleri alanında çalışmalara katılma, tarımsal politikalar, tarım ekonomisi, tarımsal bilgilerin paylaşılması-geliştirilmesi alanında çalışmalar yapan kişiye ziraat mühendisi denir.

Ziraat mühendisinin görevleri nelerdir

Zirai üretimde faydalanılan her türlü ekipman, alet, makine tasarımı yapmak; bunları üretim aşamasında denetlemek

Hayvanlar için gerekli olan ağıl, ahır yapımı için planlama yapma ve denetleme görevini üstlenmek

Sulama çalışmalarında fazla gelen suların nasıl kullanılacağı üzerine çalışmalar yapmak

Tarımsal arazilerin yapısının incelenmesi buraların düzeltilmesi teraslanması gibi işlemlerin planlamasını yapmak

Yaşadığı bölgedeki toprağın analizini yapmak toprakta verimsizliğin giderilmesi için gerekli önlemleri almak

Vatandaşın kaliteli, sağlıklı sebze meyve, tahıl ve endüstri bitkilerinin sağlanması için ekonomik yöntemler kullanmak

Fidelerin toprağa dikilmesi aşamasında ya da tohumların ekilip dikilmesi, ilaçlanması, gübrelenmesi, hasat zamanı gibi çalışmalar belirlemek

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Araç Park Sorunu Başımızı Ağrıtacak

Hasat zamanında tarladan ya da ağaçtan toplanan ürünlerin kategorize edilmesi, depolanması, pazarlanması için en uygun metotların kullanılmasına destek olmak

Bitkilerde meydana gelen hastalıkların giderilmesi amacıyla önlemler almak

Bitki türlerin geliştirilmesi iyileştirilmesi verimliliğin arttırılması amacıyla yeni teknolojiler kullanmak

Ziraat mühendislerinin görevleri arasında hayvan ırklarının iyileştirilmesi, beslenmesi, en şekilde ekonomik olarak değerlendirilmesi de yer almaktadır.

Küçük ve büyükbaş hayvanlarda verimliliğin artırılması için yeni çalışmalara katılmak. Damızlık hayvan yetiştirmek, hayvan ırkının iyileştirilmesi için yemlerin besin değerinin artırılması amacıyla çalışmalar yapmak. Üreticilerin bu konuda yeni yöntem ve teknikleri kullanarak hayvan verimliliğinin artırılması için bilgilendirmek

İnsanlar için de önemli bir besin ögesi olan süt ve süt ürünlerinin uygun koşullarda işlenmesi, depolanması için çalışmalar yapmak

Bağlı bulunduğu kurumda süt toplama aşamasında hijyenik çalışmaların uygunluğunu sağlamak. Bu aşamada tedarikçi olan kişi ya da firmaları bilgilendirmek

Çalıştığı kurumda üretilen ürünün tüketime kadar bütün aşamalarında uygun şartlarda saklanması korunması bir başka yere ulaştırılması için gerekli bilgilendirme yapmak

Ziraat mühendisinin kullandığı araç gereçler

Mesleği ile alakalı olan her türlü zirai alet edevat ekipman kullanır. Bunlar;

Yerine göre tohum, fidan, aşı çubukları, ilaçlar, bilgisayar, dürbün, topografik aletler, hasat toplama, ilaçlama, sulama, depolama ekipmanları olabilir.

Eğer hayvanlarla ilgili bir bölümde çalışıyorsa yine, her türlü hayvan hastalıklarının tedavisinde kullanılan ekipmanlar, ilaçlar kullanılması zorunludur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deney Hayvanları Üretimi Nasıl Yapılıyor

Kimler Ziraat Mühendisi olmalıdır

Mesleğin gerektirdiği özellikleri taşıması gerekmektedir. Bunlar; Her türlü zirai teknik ve fen bilgileri için ihtiyaç duyulan alanlardır.

  • Toprağı, hayvanları, bitkiyi sevmeli.
  • Yeni şeyler üretmekten mutluluk duymalıdır.
  • Doğaya çevreye karşı sevgi ile yaklaşmalı.
  • Uzay ve şekil ilişkilendirmesini iyi yapmalıdır.
  • Sürekli açık alanda çalışmayı önceden kabul etmelidir.
  • Yeniliklere karşı açık olmalı.
  • Girişimci ve ileri görüşlü

kişiler ziraat mühendisi olmak için yeterli sayılabilir.

Ziraat mühendisi nerelerde çalışır

Hayvansal zirai üretim yapan, pazarlayan her türlü fabrika laboratuvar, çiftlik ortamında çalışabilirler.

Genelde arazide çalıştıkları için çamurlu, tozlu, soğuk- sıcak ortamlar olabilir.

Kimyasal çalışmalar yapmak zorunda kalan ziraat mühendisleri laboratuvar ortamında çalışırken gübre ve kimyasal kokular arasında kalabilir.

Bu grup personelin hayvancılık işletmelerinde çalışır. Burada ister istemez havasız, kirli, nemli, insanı rahatsız eden kokular ve ortamlar olabilir.

Ziraat mühendisleri ziraatle ilişkili olan çiftçiler, köylüler, meslek odalarının üyeleri, kendi meslektaşları ve ziraat teknisyenleri ile eşgüdüm halinde çalışır.

Ziraat mühendisi olmak için alınması gereken eğitim

Lise eğitiminden sonra fakültelerin Ziraat Mühendisliği bölümünün kazanmak zaruridir. Ortalama dört beş yıl içerisinde mezun olanlara Ziraat Mühendisi diploması verilir.

Ziraat mühendislerinin iş imkanları nelerdir

Gerçekçi olmak gerekirse YükseköğretimKurumları Sınavlarında en az tercih edilen bölümler arasındadır. Çünkü iş bulma sorunu oldukça fazla olan bölümler arasındadır. Sürekli mezun veren ziraat fakülteleri ülkemizin tarım ve ziraat politikaları sebebiyle işsizlik sorunu yaşamaktadır. Ancak her şeye rağmen özel olarak çalışmayı tercih eden Ziraat Mühendisleri çoğunluktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avon ile Nasıl Para Kazanılır

Bilgi birikimi, tecrübesi fazla olan kendini güncelleyen mühendisler başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere Kamu Kurum ve kuruluşlarında işe başlayabilir.

Özel sektörde ise fidancılık, mantarcılık, seracılık, tohumculuk ve tarım ilaçları üzerine çalışan firmalar, süt üretim tesisleri, su ürünleri tesisleri gibi yerlerde iş bulabilirler.

Ziraat mühendisinin geliri ne kadardır

Özel firmalarda çalışan Ziraat Mühendisleri ait olduğu kurumuna sağlayacağı katkı oranında maaş alır. Bu demek oluyor ki, kendini kanıtlamış, çok başarılı bir ziraat mühendisinin maaşı asgari ücretin 5 katına kadar çıkabilir. Ama mecburi olarak işletmesinde Ziraat Mühendisi çalıştırmak isteyen firmalar, en fazla asgari ücret ödeyebilir.

Devlet kademesinde işe girip göreve başlayan ziraat mühendisinin maaşı kıdem, statü ve aldığı sorumluluk oranında farklılık gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?