Zooloji Nedir, Zoolog Ne İş Yapar

Zooloji Nedir, Zoolog Ne İş Yapar

 Hayvanları anatomik ve fizyolojik olarak inceleyen ve hayvanları özelliklerine göre ayıran çeşitli etkenlerin hayvanlar üzerindeki aktivitesini inceleyen bilime zooloji denir, bu işi meslek edinen kişiye de zoolog denir. Zoolog ne iş yapar Zoolog işini yaparken ilk önce araştırmaya ağırlık verir, sonra uygulamaya yaparak görev yapar. Zoologlar hayvanların doğal ortamdaki yaşayışlarını ve bu ortamda onların gözlemlerini yaparak anatomik yapıdan ve fizyolojik […]

 Hayvanları anatomik ve fizyolojik olarak inceleyen ve hayvanları özelliklerine göre ayıran çeşitli etkenlerin hayvanlar üzerindeki aktivitesini inceleyen bilime zooloji denir, bu işi meslek edinen kişiye de zoolog denir.

Zoolog ne iş yapar

Zoolog işini yaparken ilk önce araştırmaya ağırlık verir, sonra uygulamaya yaparak görev yapar. Zoologlar hayvanların doğal ortamdaki yaşayışlarını ve bu ortamda onların gözlemlerini yaparak anatomik yapıdan ve fizyolojik olarak özelliklerini hem doğada hem de gerektiğinde laboratuvar ortamında inceleme yaparak elde ettiği verileri hayvanların özelliklerine göre sınıflandırma yapar.

Zoolog canlı kalıntılarının inceler. Uygulama esnasında çeşitli ilaçların hayvanlar üzerindeki etkisini deneyler yaparak inceler, zararlı olabilecek durumları ve hayvanlarla da mücadele yöntemleri bulmak zorundadır.

Zoolog ne iş yapar

Kimler Zoolog olmalıdır

Zoolog olmak isteyenler hayvanların en iyi ortamlarda nasıl yaşayacağını araştırır, bu amaçla gerektiğinde farklı ülkelere giderek canlı türleri hakkında bilgiler edinir.

Zoolog olmak için hangi okul bitirilmelidir

Peki zoolog olmak için hangi eğitimi almak gerekir diye sorulursa, üniversitelere bağlı fen edebiyat fakültelerinde okutulan biyoloji bölümünü tercih ederseniz ve bu eğitim kurumlarının size kazandırdığı bilgiler size yetersiz gelirse yüksek lisans programları ile de kendinizi geliştirmelisiniz.

Şunu da peşinen bilmeniz gerekir ki biyoloji bölümünü bitirip iş imkanı bulamayanların sayısı da oldukça fazladır. Buna rağmen kendi imkanlarınızla veya araştırma geliştirmeye önem veren bir kurumla çalışmak isterseniz bu mesleği gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Bu mesleği seçmek isteyenlerin doğayı ve hayvanların her türünü çok iyi seviyede  sevmesi, canlılarla meşgul olmaktan zevk alması, iyi bir gözlemci olması, her türlü hayvana sevgi ile yaklaşması, her meslekteki gibi sabırlı, meraklı ve araştırmaya değer veren kişiler olması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Radyoterapi Teknikeri Ne İş yapar Maaşı Ne Kadar İş İmkanları

Ayrıca hem doğada hem de laboratuvar ortamında her türlü araştırma gereçlerini iyi bilmeli ve kullanmalıdır. Doğada canlıları incelerken de farklı makineleri, aletleri edevatları kullanma yeteneğine sahip olmalıdır. Yani birazcık doğada yetişmiş olmalı, doğadaki zorluklara karşı mücadeleci olmalı, kısacası köy çocuğu olmalı diyebiliriz. Şehirde yetişen bir çocuk bu işi kolay kolay yapacağını söylemek tek mantıklı olmasa gerek.

Zooloji bilim dalı içindeki alanlar

Zooloji bilim dalı içinde şu alanlar bulunmaktadır; anatomi, sitoloji, ekoloji, genetik, parazitoloji, embriyoloji, histoloji, sistematik, evrim gibi alanlarda da görev almak istenirse veya kendinizi geliştirmek isterseniz doktora yapma şansınız da vardır.

Tekrar hatırlatmak gerekirse, bu mesleği yapmak isteyenlerin çetin doğa şartlarında çalışacağını, zorluklarla mücadele edebileceğini, bu bakımdan amiyane tabirle hanım evladı olmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?