Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, BES hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için ele aldık. Birkaç ay öncesine kadar bankaların, sigorta temsilcilerinin BES için aramaları neden kesildi? Evet Zorunlu BES yani bireysel emeklilik sistemi hayatımızda ne gibi değişiklikler var? Bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale getirildi. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bu sisteme geçildi. Hükümet yurt içinde çalışanların tasarruf amaçlı olarak çalıştıkları […]

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, BES hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için ele aldık.

Birkaç ay öncesine kadar bankaların, sigorta temsilcilerinin BES için aramaları neden kesildi? Evet Zorunlu BES yani bireysel emeklilik sistemi hayatımızda ne gibi değişiklikler var? Bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale getirildi. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bu sisteme geçildi.

Hükümet yurt içinde çalışanların tasarruf amaçlı olarak çalıştıkları süre zarfında emeklilik döneminde yapılan bu tasarruftan istifade etmelerini amaçlıyor. Bu amaçla 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanlarının zorunlu sistemine dahil ediliyor.

Zorunlu BES Nedir?

45 yaş altında olan özel sektör ya da kamu çalışanlarının  gelirinin belli miktarının emeklilik döneminde değerlendirilmesi amacıyla belli bir fona aktarılması amaçlanmaktadır. Burada amaç elbette sadece çalışanların emeklilik döneminde rahat etmesi değildir. Hükümetin de çalışanlardan belli miktarda para kesintisi yaparak bu parayı farklı amaçlar için değerlendirmek istemesi yatmaktadır.

Bu sebeple zorunlu bireysel emeklilik sistemi adı verilmiştir. Herkes bu sisteme dahil olmak zorundadır.

Otomatik Katılım nedir?

Hükümet tarafından hayata geçirilecek olan 45 yaş altı çalışanların belli miktardaki kesintilerinin zorunlu olması sebebiyle BES otomatik katılım adı verilmektedir. Bazı kesimler bu sisteme katılımın zorunlu olmadığını söylese de çalışmakta olan insanlar sisteme dahil olmak istiyor musun istemiyor musun diye sorulmadan zorunlu olarak katılması gerekiyor.

BES otomatik katılım sisteminde cayma hakkı var mı?

Çalışan insanların ‘ben bu sisteme dahil olmak istemiyorum ya da ben daha önce bu sisteme dahil olmuştum ikincisini kabul etmiyorum’ deme lüksü bulunmuyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Berber (Kuaför) Dükkanı Açmak

Fakat çalışan kişinin farklı emeklilik planına dahil olduğunu söylemesi halinde iki ay içinde bu sistemden çıkabiliyor. Ödediği katkı payları gelirleri 10 iş günü içerisinde sistemden çıkan kişiyi iade ediliyor. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde cayma hakkının kullanamayanlar için katkı payı ödemesi ya da ara verme talep hakkı bulunmuyor.

Bunun içinde farklı kriterler gerekiyor. Örneğin iş yeri değişikliği veya başka bir gerekçe ile ayrılmanız söz konusudur.Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı hak etmek için sistemde ödeme koşullarına uymak gerekiyor. Böylece otomatik katılım sayesinde devletin yüzde 25’lik katkısı oluyor.

İşverenler zorunlu beş sistemine girmek zorunda mı

1 Ocak 2017 tarihinde başlayan yeni sistem sayesinde belli aşamalar bulunmaktadır. Öncelikle binden fazla eleman çalıştıran işletmeler sisteme dahil oldu.  Sonrasında 250 kişiden fazla personel çalıştıran kamu kurumları sisteme dahil oldu. Eylül 2017 itibari ile de yüzden fazla çalışanı bulunan firmalar BES zorunlu katılıma dahil oldu.

Zorunlu BES ödemeleri nasıl olacak

Sistem hayata geçtiği zaman maaşlardan otomatikman para kesintisi olacak. Fonda ya da bireysel emeklilik sisteminde herkesin maaşından kesinti yapılacak.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi

Zorunlu BES kesintisi ne kadar olacak

Yapılan düzenlemeye göre çalışan kişinin prim esas olan kazancından yüzde 3’ü maaşından kesilmiş olacak. Asgari ücretli için bu kesinti 50 lira civarında olurken en fazla 320 lira civarında kesinti en yüksek maaş alanlardan yapılacak.

Zorunlu BES devlet katkısı nasıl işleyecek

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tramvay-Metro Sürücüsü (Vatman) Nasıl Olunur Görevleri Nelerdir

Bireysel emeklilik sisteminden otomatik katılım sonucunda sisteme dahil olan kişiler bireysel emeklilik sözleşmesinde yer alan yüzde 25’lik devlet katkısından otomatikman faydalanacak.

Otomatik katılımlı BES’te kalmak zorunlu mu

Zorunlu BES sisteminde kalmak zorunlu. 10 yıl kesintisiz prim ödeyen kişiler sistemden parası ile birlikte ayrılacak denilmektedir. Ancak bu sistemin ne kadar devam edeceği şimdiden tartışma konusu oldu.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?