Zorunlu Trafik ve Kasko Sigortası Tartışmaları

Zorunlu Trafik ve Kasko Sigortası Tartışmaları

Taşıtlara yaptırılan sigortalardaki bilinmezlik ve tartışmalar alabildiğine sürüp gidiyor. Yıllardan beri kasko ve zorunlu trafik sigortasının birleştirilebileceği yazıldı, çizildi. İnsanlar da böyle bir durumda nasıl kazançlı çıkacaklarını merak ettiler. Gelgelelim henüz kafalardaki karışıklık tam anlamıyla giderilebilmiş değil. Şimdilerde, biraz fark ödeyerek hem trafik hem de kasko sigortasının nasıl yapılabileceği yönünde haberler yapılıyor. Bazı sürücüler ise […]

Taşıtlara yaptırılan sigortalardaki bilinmezlik ve tartışmalar alabildiğine sürüp gidiyor. Yıllardan beri kasko ve zorunlu trafik sigortasının birleştirilebileceği yazıldı, çizildi. İnsanlar da böyle bir durumda nasıl kazançlı çıkacaklarını merak ettiler. Gelgelelim henüz kafalardaki karışıklık tam anlamıyla giderilebilmiş değil.

Şimdilerde, biraz fark ödeyerek hem trafik hem de kasko sigortasının nasıl yapılabileceği yönünde haberler yapılıyor. Bazı sürücüler ise hiçbir sigorta ihtiyacı duymadan trafik işaret ve levhaları ile dalga geçip tehlike saçmaya devam ediyor. Sigorta şirketlerinden her geçen gün yeni yeni, kafa karıştıran teklifler araç sahiplerinin de aklını karıştırmaya devam ediyor. En çok tartışılan, kafa yoran sorulardan bazıları ise şunlar; Kasko sigortası yaptırıldığı zaman trafik sigortası yaptırmak gerekir mi? Tamamlayıcı trafik sigortası ne işe yarıyor? Tamamlayıcı trafik sigortasının kasko sigortasından farkı nedir? Tartışma bu şekilde yıllardan beri sürüp gidiyor.

Zorunlu trafik sigortası nedir

İşin gerçeğini irdelemek, ele almak, açıklamak gerekirse zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere yaptırmak mecburidir. Bu sigorta yaptırılmadığı takdirde, trafik kontrollerinde polise yakalananılması halinde ağır yaptırımlar ile karşılaşılır.

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda sizin aracınızda oluşan hasarı korumak için değil, kazaya karışan ve karşı tarafa verilen zararı temin etmek için yaptırılmaktadır. Kusurlu olan siz iseniz bu şekilde işin içinden sıyrılırsınız amma velakin zorunlu trafik sigortası yaptırmadıysanız ve trafikte başka araca büyük hasarlar açtıysanız, o zaman işin içinden çıkmak pek de kolay olmayacaktır. Bu bakımdan hiç tartışmasız, sorgusuz-sualsiz zorunlu trafik sigortasının yaptırılması su götürmez bir zorunluluktur.

Trafik sigortası ve kasko fiyatı

Kasko sigortası nedir

Kasko sigortası, zorunlu olmayan ancak sizin kendi aracınıza vereceğiniz zararları karşılayan bir teminat türüdür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

Sigorta şirketleri her halükarda taşıt sahiplerinin paralarını kendi hesaplarına geçirmek için farklı yöntem ve teknikler uygularlar. Yok efendim, trafik sigortası ve kasko birleşiyor, zorunlu trafik sigortası ile kasko birlikte yaptırıldığı zaman daha ucuza mal oluyor, tamamlayıcı trafik sigortası yaptıranlar büyük avantaj sağlıyor, trafik sigortası ve kasko arasındaki fark… gibisinden yöntemlerle müşteri toplamaya gayret ediyorlar.

Neticede, sigorta acenteleri araçları sigorta etmek, prim kazanmak, gelir elde etmek için uğraşırlar. Bazı sigortaları birlikte satarak, güya taşıt sahiplerinin büyük kar elde edeceklerini vaat ederler. Çok fazla avantaj sunduklarını söylemek pek çok gerçekçi değildir.

2 sigorta birlikte satılarak cüzi miktarda indirim yapıp araç sahiplerine büyük kolaylık sunduklarını söyleyebilirler. Bu durumda taşıt sahibi olanlar herhangi bir kayıp yaşaması söz konusu mu, hayır. Zaten zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunda olan kişiler kasko yaptırarak aracını risklere karşı koruma altına alınmış olurlar. Trafikte dolaşırken gönül rahatlığıyla yol alırlar. Bütün kârı bu diyebiliriz.

Trafik sigortası ne kadar

Sigortacılar pazardan pay alma yarışına girdi

Araç sahiplerinin uzun zamandan beri beklediği trafik sigortasındaki indirimler nihayet uygulanmaya başladı. Sigortacıların uzun zamandan beri dile getirdiği trafik sigortası indirimleri resmi olarak uygulanmaya başlandı. Binde beş oranında cüzi bir indirimin fiyatlara yansımasıyla küçümsenmeyecek bir indirim sağlandığı dile getiriliyor.

Geçtiğimiz yıl yaz döneminde ortalama trafik sigorta primleri 500 liranın altında iken, eylül ayında 600 lira civarında oldu. Yılın son ayına gelindiğinde trafik sigorta primleri 500 lira barajını geçmişti. Son indirimler ile beraber trafik sigorta primlerinde ortalama 70 lira civarında bir indirim yansıyacak. Böylece yapılan indirimlerle geçtiğimiz yıldan bugüne kadar trafik sigortasındaki prim artışı yüzde 132 artıştan, yüzde 126 artışa tekabül edecek. Geçtiğimiz yıl sigorta şirketleri fiyat belirsizliğinin ortaya çıkması sebebiyle 7 milyar dolayında zarar açıklamaları sebebiyle yeni düzenleme istenmiş, bunun sonucunda da fiyatlar astronomik hale gelmişti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Tasarım Öğretmeni Kimdir Görevleri Nelerdir

Trafik sigorta primlerinin arttırılmasındaki en büyük etkenlerden birisi kusurlu araç sürücüsü, kendi kusurundan dolayı kazaya sebebiyet verdiğinde tazminat alamaması idi. İkinci artış nedeni ise tazminatlar ödendiği zaman hazine yaş tablosuna bakarak her şirketin ne kadar tazminat ödeyeceğini ayrı yapmasıydı. Şimdilik her iki problemin de ortadan kaldırıldığı bildirildi. Böylece şirketler gelecek dönemlerdeki giderlerini belirsizlikten kurtarmış oldu. Son bir yılda sigorta şirketlerinin trafik sigorta primlerine yaptıkları zamlar sayesinde iki nokta 2 milyar lira civarında kar yaptılar. Sigorta şirketleri 4 milyar TL civarında prim toplayarak bir nokta 6 milyar lira dolayında da hasar ödemesi yaptılar. Böylece önemli bir kazanç elde ettiler.

Trafik sigortası ve kasko hakkında

Kasko sigorta primleri artıyor

Sektörde kar oranı artınca pazar kızışmaya başladı. Böylece sigorta şirketleri sektördeki kardan pay alabilmek yarışına girdiler. Önümüzdeki dönemde sektör yetkilileri pastadan pay alabilmek için önemli rekabete girecekleri bildiriliyor. Bütün sigorta şirketleri bu pazardan kendilerine önemli bir gelir elde etmek için farklı planlar yapmaya başladı. Elbette bu durum araç sahiplerine olumlu olarak yansıması bekleniyor. Çünkü sektörde ayakta tutunabilmek için mecburen fiyatlarda indirim yapmak zorundalar. Özellikle kasko sigorta primlerinde araç sahiplerinin yeniden uygun fiyata araçlarını sigorta yaptırılacağı söyleniyor. Pazarda ayakta kalabilmek için oyuncuların mutlaka uygun fiyat ile müşterilerine cazip teklifler sunması bekleniyor.

Kasko – Trafik sigortası arasındaki fark

Trafik sigortası ve kasko arasındaki fark nedir

Son olarak hatırlatalım, zorunlu trafik sigorta teminatları bütün firmalar tarafından standart sunulup fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Kaskoda ise, hem teminatlar hem fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Başbuğ Alparslan Türkeş’in Hayatı

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?